Vanhoja nimiä R-Ö

Kohteesta Nimiwiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Edellinen sivu: Vanhoja nimiä A-E

Edellinen sivu: Vanhoja nimiä F-J

Edellinen sivu: Vanhoja nimiä K-Q


Vanhoja nimiä R-Ö


R

Rabbe-Lennart: Rabbe-Lennart Caroff 1926-1944, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Rachmiel: Rachmiel Sklarsky 1920-1941 Turku

Ragnhilda: Lyyli Ragnhilda Onkinen, kastettu 1895 Jyväskylässä

Ragulield: Elsi Maria Ragulield Sagulin, haudattu 1939 Eckerö

Rahvael: Toivo Rahvael Uhlbäck 1911-1940 Kajaani

Rahvaeli: Kaino Rahvaeli Rautiainen, kastettu Pälkjärvi 1901

Rakastettava: a) Toivo Rakastettava, Ikaalinen, 21.4.1882, b) Onni Rakastettava, 10.9.1896

Ralffi: Ralffi Emil Heinonen 1917-1944 s. Hyvinkää, haut. Korpilahti

Rangvall: Johan Rangvall Henriksson, kastettu 1893 Akaassa

Ranka: Ranka Elisabeth Lauren, kastettu 1886 Getassa

Ranny: Ranny Olivia Lyra 1841-1875 (Luovutettu Karjala, Jaakkiman hautausmaa)

Ransina: Aili Ransina Lindqvist, kastettu 1900 Iitti

Rauha-Elina: Konginkankaan hautausmaalta

Redenborg: Karl Alfred Redenborg Wikström, kastettu Maarianhaminassa 1894

Reetrikko: Aho Paavo Reetrikko 1918-1940 Piippola

Reginia: Reginia Saikkonen s. 1880 siirretty 1940 Karjalasta Otsoisiin

Reinholdina: Gustava Reinholdina Churberg, kastettu Hämeenlinnassa 1840

Reinholth: Pauli Reinholth Hagman 1913-1940 Ähtäri

Reinhåld: Carl Reinhåld Blächert Lybäcker, kastettu 1814 Salo

Rekorius: Rekorius Heiniö, siirretty 1940 Karjalasta Oulun lääniin

Retantia: Fimma Retantia Karlsson, 1879 Lemland

Reune: Reune Nissinen, kastettu 1893 Sääksjärvi

Revald: Reino Revald Linden 1906-1940 s. Nummi, haut. Karkkila

Riekki

Rietrikka: Maria Rietrikka Mykrä, kastettu 1884 Kirvu

Rikaardi: Aatu Rikaardi Reinikainen 1890-1918

Rikenius: Juho Rikenius Peltola 1890-1918

Rikhat: Kaal Rikhat Juhanson 1900-1918

Rikinä: Rikinä Hyväri 1845-1911 (Lemin vanha hautausmaa)

Rindfrid: Wolmar Rindfrid Lindeberg, kastettu 1834 Kymissä

Rogatus: Turkulainen arkkitehti Alexander Rogatus Nyström (k. 1926)

Roima: Katrina Roima Rehuström, kastettu 1848 Ylihärmä

Rolam: Rolam Holst kastettu 1723 Perniö

Romantius: Otto Romantius Rosendahl, kastettu 1836 Nummi

Rombert: Rombert Libegt, kastettu 1693 Viipuri

Romeon: Ladislaus Romeon Henning, kastettu 1825 Rautu

Romilla: Arnold Romilla Åkerman, kastettu 1840 Rantasalmi

Romunda: Romunda Printz, kastettu 1697 Käkisalmi

Rooperth: Artturi Rooperth Sirviö 12.10.1895 Vieremällä

Rosafina: Tologia Charlotta Rosafina Böckerman, 1848 Siuntio

Rosefina: Rosefina Olivia Lovisa Carlstedt, kastettu Ikaalinen 1843

Rufios: Justus Rufios Andersson, kastettu 1844 Kaarina

Ruhissa: Sigrid Ruhissa Strömborg, kastettu 1876 Korppoossa

Ruho: Ruho Hertzberg, kastettu 1856 Turussa

Runald: Runald Efraim Mäkelä, Imatra Kaukopää. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Rusa: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Ruutolf: Ruutolf Forsberg 1895-1918

Rydolfiina: Aina Rydolfiina Puumala, 1892 Kaustinen

Rynar: Viktor Rynar Aho 1906-1940 Lapua

Rynolf: Aarne Rynolf Hulkkonen 1907-1941 s. Lappee, haut. Lappeenranta

Rörik: Rörik Fabian Lagander, 1835 Sääminki


S

Saalemi: Urho Uljas Saalemi Lassila 1918-1942 Kalajoki

Sabastina: Sabastina Albertina Nordin, kastettu 1761 Kristiinankaupungissa

Sabeth: Sabeth Ojakotila, kastettu 1814 Toholammilla

Sacella: Nathalia Sacella Sophia Borgman, kastettu 1820 Hamina

Sadina: Sadina Stolpe kastettu 1891 Bergö

Sadrach: Sadrach Konrad Thomasson kastettu 1875 Kökar

Sadrack: Sadrack Andersinlapsi kastettu 1774 Akaa

Sadrak: Onni Sadrak Häkkä 1903-1940 Padasjoki

Saitu: Saitu Otteljaana Hurskainen, kastettu 1888 Kuhmossa

Sales: Sales Eugen Karjalainen 1912-1941 Juva

Salkku: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Salvator: Paul Salvator Marcerou 1860-1920, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Salåe: Salåe Esteri Veteli, vihitty 1948 Iisalmessa

Samelie: Selinda Samelie Jansson, kastettu Lemland 1884

Sameri: Huugo/Hugo Sameri Heiniluoma 1917-1943 Teuva

Samilja: Amanda Samilja, k. 1980-luvulla, Laitilan hautausmaalta

Sampka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Samula: Samula Kasurinen, kastettu Maaningalla 1897

Sanherip: Sanherip Naphtali Peltonen, kastettu 1827 Sakkola

Santon: Santon Sefanias Eliaanpoika, kastettu Suomusjärvi 1878

Sasanna: Sasanna Mattsdotter, kastettu 1757 Vehkalahti

Sasika: Aina Sasika Suniva, kastettu 1875 Ulvila

Sasku: Sasku Kaukinen, kastettu 1897 Kivennapa

Sastika: Sastika Andersintytär, kastettu 1702 Kymi

Satra: Satra Kinnunen, 1854-1908, Viitasaaren hautausmaalta

Saverina: Naima Saverina Lindeman, kastettu 1870 Ilmeellä

Sayda: Sayda Amalia Eklund, 1887 Tukholman suomalainen srk

Scarlotta: Sigred Scarlotta Tujulin, kastettu 1759 Kuopiossa

Schana: Schana Wirmolin, kastettu 1818 Eckerö

Schancke: Bo Örnulf Schancke Schultz 1920-1941 s. Turku

Seban: Seban Aalto s. 1884, siirretty 1940 Karjalasta Möntsölästä Oulun lääniin

Sedefina: Tyyni Sedefina Hänninen kastettu 1904 Muolaa

Sedia: Sedia Maria Fagerlund, kastettu Brändössä 1890

Seerm: Seerm William Mäkinen, 1897 Lammi

Seewi: Seewi Eetwartti Snellman, 1897 Miehikkälä

Sefal: Otto Werner Sefal Ratsader, kastettu 1895 Eckerö

Seicka: Seicka Keinäinen, kastettu 1691 Kuopio

Seili: Johan Bruno Seili Johansson, kastettu 1875 Mäntsälä

Seinia: Seinia Honkanen, kastettu 1896 Kerimäki

Sekilja: Milka Sekilja Walkeisenniemi, kastettu 1873 Pihlajavesi

Seklio: Seklio/Seklin Koivupalo s. Tervola, haut. 1940 Rovaniemi

Seleima: Seleima Ida Immonen (kastettu Viipurin msrk:ssa 1893)

Selem: Selem Viktor Aleksander Aronsson (kastettu Porissa 1893)

Selema: Adolfina Selema Hermansson (kastettu Kuhmoisissa 1844)

Selemi: Rikard Selemi Lönnberg (kastettu Porissa 1903)

Selemina: Saima Selemina Forsten (kastettu Mäntsälässä 1892)

Selemor: Väinö Selemor Manner (kastettu Vårdössä 1884)

Seliisa: Seliisa Vidgren, syntynyt 13.4.1895 Vieremällä

Sellarms: Sellarms Johansson, kastettu 1756 Koivulahti

Selmina: Selmina Maria Ikäläinen, kastettu 1871 Kiuruvesi

Selotes: a) Kalle Selotes Kahi 1894-1918, b) Yrjö Selotes Sirviö 1915-1940 Sotkamo

Selven: Selven Efraim Sundelin 1907-1940 synt. Solf/Sulva haut. Korsholm/Mustasaari

Selvina: Amanda Selvina Pettersson, kastettu Brändössä 1887

Semeon: Semeon Pärssinen, kastettu Kuolemajärvi 1863

Semil: Otto Semil Ramstedt, kastettu Kristiinankaupunki 1847

Semners: Johan Semners Grönlund, kastettu Pori 1876

Semrin: Viktor Semrin Pesonen, kastettu Kerimäki 1891

Semvits: Semvits Leander Viinamäki, kastettu Merikarvia 1898

Seneth: Seneth Hellenberg, kastettu 1750 Hamiltonin rykmentin seurakunta

Sephanias: Sephanias Kaunisniemi, kastettu 1830 Keuruulla

Septima: Catharina Emelie Septima, porilaisen perheen seitsemäs lapsi, lapset synt. 1836-1849

Septimia: Septimia Cecilia Catharina Lundahl 1842 (Oulu)

Serifia: Edla Serifia Tobiaantytär, kastettu 1847 Jyväskylä

Servus: Anders Servus, 14.2.1850, Porin rippikirjoista

Serkei: Altti Serkei/Sergei Talvio 1916-1941 Kiukainen

Serylle: Lea Serylle Frideborg Malmlund, kastettu Saltvik 1895

Sesbatsar: Kaarle Toivo Sesbatsar Widholm, kastettu 1886 Angelniemellä

Setephan: Setephan Häkkinen, kastettu Mikkeli 1803

Setrina: Sinetta Setrina Korhonen, kastettu 1876 Mäntsälä

Sewerin: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Sextus: Nicolai Sextus Knut, porilaisen perheen kuudes lapsi, lapset synt. 1836-1849

Seyler

Shigrid: Ester Shigrid Mathilda Forsgård, kastettu 1878 Kruunupyyssä

Sicila: Sicila Erichsdotter 1665 (Hammarland)

Sicilja: Sicilja Wartiainen, kastettu 1764 Kuopiossa

Sidla: Sidla Lyytikäinen, kastettu 1685 Kuopio

Sidmia: Saini Sidmia Nousiainen, syntynyt 29.1.1910 Iisalmessa

Sidrid: Sidrid Cecilia Jakobsson, kastettu 1879 Pori

Sidsa: Sidsa Henninen, kastettu 1707 Rautalammilla

Sidsla: Sidsla Tuomainen, kastettu 1725 Kuopio

Sidza: Sidza Romppainen, kastettu 1734 Pielisjärvi

Sidzla: Sidzla Kasurinen, kastettu 1692 Kuopio

Siegfred: Siegfred Trumbunen, kastettu 1821 Kuolemajärvellä

Siewä: Siewä Mathilda Gustava Westerberg, kastettu 1879 Porissa

Siffred: Siffred Tarwoinen, kastettu 1674 Lappajärvellä

Sifre: Sifre Pitkänen, kastettu 1754 Kuopiossa

Sifrid: Sifrid Bertula, kastettu 1840 Huittisissa

Sigenia: Agda Sigenia Jansson, kastettu Brändössä 1889

Sigfredd

Sigfredh: Sigfredh Jörensson, kastettu 1689 Akaa

Sigfredus: Sigfredus Ahokas, kastettu 1755 Hiitolassa

Sigfreed: Sigfreed Peitzius, kastettu 1735 Kokkolassa

Sigfret: Sigfret Titainen, kastettu 1730 Jaakkimassa

Sigfridi: Sigfridi Parkkinen, kastettu 1797 Ylikiimingissä

Sigfridus: Sigfridus Qodjalin, kastettu 1765 Tammisaaressa; Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Sigfriid: Sigfriid Leonidos Ranta, kastettu 1896 Lapualla

Siggred: Siggred Pikkarainen, kastettu 1840 Nurmeksessa

Sigismundus: Sigismundus Rautiainen, kastettu 1758 Iitissä

Signela: Signela Catharina Hullt, kastettu 1744 Hamiltonin rykmentin srk

Sigred: Sigred Wasara, kastettu 1780 Enontekiö

Sigrei: Sigrei Igoin, kastettu 1736 Pielisjärvellä

Sigres

Sigritt

Sigsten: Felix Sigsten Lindholm, 1886-1907 Eckerö

Siilem: Siilem Edvard Patana, 1891 Veteli

Siisla: Hankasalmella n. 1705 - n. 1730 ja n. 1711-? Lähteenä Hankasalmen Kauppisten sukukirja (Kauppisten sukuseura ry).

Sijaetdin: Sijaetdin Samlihan 1912-1942 s. Terijoki, haut. Helsinki

Sikilia: Vera Sikilia Salminen, kastettu 1892 Nousiainen

Siktus: Siktus Henrik Oja 1891-1918

Silda: Silda Starast, kastettu Viipuri 1900

Silmä: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Silvaanus: Juho Silvaanus Idman 1872-1918

Simonis: Simonis Martini, kastettu 1819 Antrea

Simplisius: Selim Adrian Simplisius Korkiala, kastettu Ikaalinen 1891

Simu: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Simukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Singlai: Zarewna Singlai Wiljanen, kastettu 1900 Pori

Sinhlitikia: Sinhlitikia Jegorova, kastettu 1841 Salmi

Sininka: Sininka Pretiks, kastettu 1861 Sakkola

Sinisirkka: Sigrid Pikku Sinisirkka Gottlund, kastettu 1845 Helsinki

Sintus: Sintus William Hällberg, kastettu 1861 Veteli

Sipher

Siphre

Siprit: Siprit Heinonen, kastettu 1890 Kurkijoella

Sipsetti: Sipsetti Eerikäinen s. 1875, siirretty 1940 Karjalasta Uukuniemeltä Sieviin

Sirafia: Josefa Sirafia Johansson, kastettu 1829 Angelniemi

Siro-Eeva: Siro-Eeva Varho, Pertteli Kalvola. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Siskolahja: Siskolahja von Hertzen, os. Laitinen, k. 1957, lähde: Suomen kirjailijoita -matrikkeli

Sissilia: Sissilia Pentzin, kastettu 1709 Mustasaaressa

Sitja: Sitja Lemityinen, kastettu 1699 Kitee

Sitzla: Sitzla Haatainen, kastettu 1685 Kuopio

Sjynne: Sjynne Rolf Rönnberg 1917-1944 s. Siuntio, haut. Espoo

Sliina: Roosa Sliina Pöysti, 1900 Antrea

Smerdes: Johan Smerdes Erikinpoika, 1856 Tammela

Smirnoff: Esaias Smirnoff Alfthan 1883-1918

Sofhine

Soinio: Soinio Ilmari Peräntie 1921-1944 1921-1944 s. Alatornio, haut. Tornio

Solander: Taneli Solander Hassinen 1910-1943 Eno

Solima: Solima Fredrica Zinck 1837

Somet: Johan Somet Koivisto 1900-1918

Songe: Songe Ossian Kariniemi 1898-1941 s. Rantasalmi, haut. Kouvola

Sopo: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Sorafia: Sorafia Munde, 1865 Muolaa

Sorentz; Otto Sorentz Matsinpoika, 1707 Nastola

Sotesius: Sigfrid Sotesius Ingemari, kastettu 1854 Noormarkussa

Sourosa: Maria Sourosa Nordling, kastettu 1847 Pori

Spein: Spein Andersinlapsi, 1737 Enontekiö

Sperantia: Sophia Sperantia Bonsdorffs, 1799 Turku

Sperentia: Hilda Carolina Sperentia Myréen, 1826 Turku

Spero: Spero Tanner, sisällissodan kaatuneiden luettelossa

Spurius: Jacob Johan Spurius Jacobinpoika, 1782 Viipuri

Stelle: Stelle Pregejura, 2.7.1892, Porin rippikirjoista

Stenhard: Wilhelm Stenhard Ahlstedt 1888-1918

Stig-Odert: Stig-Odert Westerholm 1921-1941 Helsinki

Styrbiörn: Volmar Styrbiörn von Schildt, kastettu 1810 Laukaassa

Sugrid: Evald Sugrid Ojanperä, kastettu 1887 Aurassa

Suliva: Ruusa Suliva Hytöne, kastettu Viapori 1901

Suphia: Suphia Mårtenintytär, kastettu 1745 Laukaa

Susias: Susias Hölsö kastettu 1769 Ylistaro

Suuri: Suuri Armo Merivirta, kadettien matrikkelista

Suurre: Suurre Wahala 1901-1918

Suvia: Hilma Suvia Meriläinen, kastettu 1884 Halsua

Svanteina: Gabriela Svanteina Frölund, kastettu Kaskinen 1820

Sveda: Sveda Emilia Sigrid Johanintytär, 1865 Jomala

Svens: Svens Lenning, kastettu 1693 Akaa

Svertia: Svertia Loikkanen, 1737 Rantasalmi

Svän: Svän Frost, kastettu 1712 Helsinki

Swana: Snöfrid Ingegerd Swana Vinberg, kastettu Kruunupyy 1903

Syli: Syli Elviira Haukka kastettu 1898 Jääski

Sylkkö: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Sypriona

Syrus: Syrus Keko 1887-1918

Sänfrid: Uno Sänfrid Hyvärinen, 1900 Viipuri

Säphie: Söphie Canga, kastettu 1668 Tyrväällä

Säverissa: Säverissa Wilhelmina Gabrielsdotter, kastettu 1848 Virrat

Söfring: Söfring Henrichsson, kastettu 1818 Hämeenkoski


T

Taano: Taano Einari Laitinen 1928-1929, Konginkankaan hautausmaalta

Taavit: Taavit Siltanen 1855-1898 (Jaalan uusi hautausmaa)

Taddeus: Taddeus Georg Leonard Rydsjevsky 1830 (Suomen kadettikoulu)

Taitava: Taimi Tyyni Taitava Katri Oksanen 1894-1918

Takmaria: Enna Takmaria Antikainen kastettu 1885 Tuusniemi

Taleita: Taleita Maria Eskola, 1881 Mäntsälä

Talena: Talena Lovisa Carolina Bergenstock, 1788 Kirkkonummi

Taljana: Suoma Taljana Kuusinen, 1902 Pori

Tanikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tanukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tarma: Tarma Helga Ingeborg, k. 1939

Teador: Teador Julku, kastettu Uusikirkko 1900

Teekla: Teekla Elisabeth Gabrielintytär, kastettu 1845 Virrat

Teer: Teer Runtti, kastettu 1688 Haukipudas

Teidor: Johan Robert Teidor Blom, kastettu 1868 Sund

Teinhard: Viljo Teinhard Satola 1907-1940 Yläne

Teofilles: Väinö Teofilles Saarikoski 1909-1941 Hämeenkyrö

Teofinus: Edvard Teofinus Vähä-Koukkula 1902-1940 Lammi

Teopila: Eunica Teopila Björckroth, kastettu 1796 Porissa

Tepu: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Terelia: Dagmar Terelia Wilhelmina Seippel, kastettu 1880 Saltvik

Teretsia: Olga Teretsia Knutas 1883-1960 (Liljendalin hautausmaa)

Terinna: Hanna Terinna Järvinen, kastettu 1894 Lammi

Tertius: Gustaf Julius Tertius, porilaisen perheen kolmas laps, lapset synt. 1836-1849

Tertulian: Karl Tertulian Westerholm, kastettu 1860 Bromarv

Tertulias: Johannes Tertulias Johaninpoika, kastettu 1841 Korppoo

Tertullius: Tertullius Lisanpoika, kastettu 1780 Hollola

Tesia: Ellen Tesia Lindberg, kastettu 1899 Pornainen

Tesido: Ottelia Tesido Elisabeth Granberg, kastettu 1842 Finström

Tesslaf: Tesslaf Immanuel Carlsson, kastettu 1862 Sund

Testament: Otto Aleksis Testament Lehtiö 1895-1918

Testori: Jeremia Testori Niemi, kastettu 1900 Lapua

Teudoor: Yrjö Teudoor Merinen 1892-1918

Tevelor

Theccla: Theccla Cesilia Wilhelmina Schaumann, kastettu 1849 Pietarsaaressa

Thenilla: Thenilla Falin, kastettu 1847 Mäntsälä

Theophila: Eunica Theophila Björckroth kastettu 1791 Pori

Theresea: Theresea Kristina Muuri, kastettu 1857 Hamina

Therisia: Therisia Häggblom, kastettu 1828 Eckerö

Thilly

Thobia: Carin Thobia Mustonen 1765-1809 (Kajaani)

Thorsa: Anna Thorsa Ekbom, kastettu 1867 Finström

Thorvalsson: Stig Thorvalsson Schauman 1912-1939 synt. Kotka haut. Helsinki

Thyre: Thyre Richard Fagerström 1888-1918

Thyrus: Thyrus Israel Strömberg 1893-1918

Thyyne: Thyyne Amanda Helin, kastettu 1892 Säkylä

Tihik: Tihik Rudin 1922-1941 Helsinki

Tiinus: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tillma: Tillma Kustaava Hyötylä, kastettu Rovaniemellä 1895

Tipurttius: Eino Tipurttius Patvikko 1905-1941 s. Keuruu, haut. Jyväskylä

Tirikka: Tirikka Heikinpoika Kauppinen, syntynyt 1650 Kangasniemellä

Tisak: Heikki Tisak Torkkeli, kastettu 1888 Räisälä

Tittus: Tittus Tjais, kastettu 1782 Parikkala

Titusina: Titusina Aurora Förström, kastettu 1877 Kerimäki

Toimio: Kauko Toimio Lievonen 1918-1939 Rautavaara

Toipi: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Toivari: Toivari Tahlo -1918

Tokko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tollef: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Tologia: Tologia Charlotta Rosafina Böckerman, 1848 Siuntio

Tommokka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tomppo: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Torbernus: Torbernus Rÿhels, kastettu Turku 1741

Torna: (rva) Torna Enbom

Tostanus: Tostanus Sevonius, kastettu 1730 Perniö

Trangoth: Axel Arnold Trangoth Behr, 1852 Ensimmäinen Suomen meriekipaasi-srk

Tridolf: Tridolf Vict. Olivie Stormbom, kastettu Tuuloksella 1841

Trill: Anders Gustaf Trill Adams, kastettu 1822 Hartola

Trines: Vilhelm Trines Mattsson, kastettu 1876 Eckerö

Trinna: Trinna Johansson, kastettu 1851 Padasjoki

Trisdric: Trisdric Lasoinen, kastettu 1768 Maaninka

Troel: Johan Troel Troelinpoika, 1792 Turku

Trofil: Fredr. Trofil Elfving, 1851 Ullava

Troilius: Jonas Troilius Alander, 1794 Viaporin tykistösrk

Trudric: Trudric Andreasinlapsi, 1760 Honkajoki

Truvor: Truvor Svento 1910-1939 synt. Viipuri

Tugendreich: Maria Augusta Tudengreich Hohenthal, kastettu 1766 Isokyrö

Tuhro: Tuhro Tasainen, kastettu 1709 Naantali

Tuivo: Tuivo Tolvanen, kastettu 1885 Valkjärvi

Tukla: Tukla Carolina Rehbinder, 1858 Räisälä

Tulli: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tviedrich: Tviedrich Vesterlund, kastettu 1748 Ahlainen

Tykra: Tykra Maria, kastettu Eurassa 1891

Tynis: Tynis Turunen, kastettu 1748 Kerimäki

Tynius: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Tyyna: Tyyna Vilhelmina Järvinen kastettu 1883 Akaa

Török: Aarne Erkki Török Rouhimo 1920-1941 Helsinki


U

Udalrica: Udalrica Matsintytär, 1774 Akaa

Ugusta: Zaida Atlanta Ugusta Eklund, kastettu 1872 Korppoossa

Uldrica: Anna Uldrica Savarij 1797-1840 (Hämeenlinnan hautausmaa)

Ulrick: Peter Ulrick Möllersvärd s. 22.06.1758, Mäntsälä, Kartano

Ullan: Ullan Petander 1863-1867 (Hämeenlinnan hautausmaa)

Ulrique: Jaquetta Ulrique Matilde af Forselus, kastettu Elimäki 1827

Ulrit: Karl Ulrit Luoto 1846-1901, löytynyt Lempäälän vanhalta hautausmaalta

Umia: Ida Umia Ekholm, kastettu 1891 Iitti

Unetz: Karl Unetz Rosenberg, kastettu 1889 Tuusulassa

Untojoutsi: Vesa Untojoutsi Kauppinen, syntynyt 27.7.1939 Iisalmessa

Uola: Uule/Uola Olavi Hulttinen 1915-1944 Kokemäki

Urhea: Veikko Urhea Huuskonen 1890-1918

Urleanus: Wäinö Urleanus Pohjola 1902-1918

Usear: Frans Usear Laurin, kastettu 1829 Oulu

Ustinia: Ustinia Lazarev, kastettu 1898 Petsamo

Uudertti: Kalle Uudertti Stenroos, kastettu 1901 Pori

Uudit: Onni Uudit Taimi 1921-1941 Kullaa

Uutin: Uutin Adolf Lyly, kastettu 1897 Viipuri

Uutteri: Frans Uutteri Glad, kastettu 1889 Pori

Uvert: Oskar Uvert Koivumäki, kastettu 1901 Jaakkima


V

Vaakendal: Kaarle Vaakendal Räystylä, kastettu 1899 Ikaalinen

Valburi: Konginkankaan hautausmaalta

Valderik: Valderik Jonathan Vuorenmaa-Junell, 1878-1958 (perhe muutti Amerikkaan v. 1884), lähde Madetojan sukuseuran sukukirja

Valendin: Aarne Valendin Lassila 1909-1978 (Kettukankaan hautausmaa, Toholampi)

Valeriani: Valeriani Jöransson, kastettu 1845 Eräjärvi

Valius: Alfred Valius Mutikainen 1912-1939 Kesälahti

Valleriana: Ulla Valleriana Kockström, kastettu 1834 Hauho

Varva: Varva Johanna Anttila, 1882 Ulvila

Vatsela: Vatsela Korsberg, kastettu 1790 Raisio

Vatus: Johan Leonard Vatus Johansson, kastettu 1895 Finström

Vaulunder: a) isäntä Anton Vaulunder Moisio, s. 1871, k. 1955, varsinaissuomalaisesta hautakivestä, b) Anton Vaulunder Saari s. 1887, kotipaikka Suomusjärvi, k. 1918

Vedotov: Vedotov Hotti 1856-1927 (Luovutettu Karjala, Käsnäselän ortodoksinen hautausmaa)

Veeta: Veeta Hovi 1913-1940 synt. Kuolemajärvi haut. Urjala

Vegilius: Niilo Vegilius Koivuniemi 1917-1941 Jurva

Veijyt: Ilmo Veijyt Kullervo Geitel 1909-1941 (Sankarihaudat Rovaniemi)

Veikon: Kaarlo Veikon Poju Paananen 1923-1943 Helsinki

Velenius: Hilda Velenius Huuskonen 1876-1918

Velhelm: Ossi Velhelm Järveläinen 1912-1944 Tuusniemi

Velhelmiina: Amanda Velhelmiina Salmi, Pukkila Torpinkylä. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Velna: Velna Matilda Suomalainen, Kotkan kansalaiskoulu. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Vemja: Vemja Lundberg, kastettu 1899 Lavansaari

Ventsi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Vesain: Vilho Vesain Ruuska 1905-1941 s. Viitasaari, haut. Kannonkoski

Vespasianus: Titus Vespasianus Mattsson, kastettu 1824 Loimaa

Viat: Cecilia Viat Putkonen, kastettu 1887 Pietari

Vienne: Elin Vienne Ruostetniemi, kastettu 1893 Finström

Vienö: Vienö August Salminen 1920-1941 Turku

Viging: Onni Viging Vilhelm Vilkman s. 1910

Vikart: Vikart Mustalammi 1894-1918

Vikku: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Vilarius: Laijo Vilarius Hentman 1917-1940 Vihti

Vilhaartti: Vilhaartti Seppo Virtanen 1907-1941 s. Hartola, haut. Helsinki

Vilham: Vilhelm/Vilham B. Kotavuopio 1920-1942 Enontekiö

Vilheim: Valter Vilheim Björkstam, Porvoo ruots. kk. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Vilhu: Olavi Vilhu Jäntti 1922-1944 Rautalampi

Villeherd: Matti Villeherd Mankinen 1915-1942 Vuolijoki

Vilmai: Iisakki Vilmai Lehtimäki 1908-1941 Kankaanpää

Vilpitön: Urho Vilpitön Konstantin Toivola, lähde Suomen kirjailijoita -matrikkeli

Vindillan: a) Onni Vindillan, 25.6.1856, Porin rippikirjoista, b) Fredrik Vindillan, 29.6.1856, Porin rippikirjoista

Vindiän: Jonathan Vindiän Weckman, kastettu 1875 Antrea

Vingold: Knut Vingold Suolahti 1868-1918

Vintsi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Vireeni: Henrik Vireeni Järvelä, kastettu 1889 Veteli

Virgiitta: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Viriimus: Lauri Viriimus Rasinaho 1919-1943 Soini

Vironica: Agatha Vironica Järnefelt, kastettu 1814 Iisalmi

Vitkina: Vitkina Invenius, 1821 Ylöjärvi

Voilmari: Hannu Voilmari Voipio, syntynyt 21.6.1920 Savonlinnassa

Volteri: Arvo Volteri Heinonen 1896-1918

Vuentius: Vuentius Huoman, 1806 Uukuniemi

Väntsi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Väntti: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)


W

Waara: Waara Rebecka Wesanen, kastettu 1893 Tammela

Waarne: Wenni Waarne Viktor Grönholm, kastettu 1894 Nakkila

Waito: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Wakutin: Henrik Wakutin Jääskä, kastettu 1848 Alavudella

Walbår: Walbår Jöranintytär, kastettu 1689 Eckerö

Walenti: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Waleriana: Waleriana Luotsi, kastettu 1888 Suursaari

Walerina: Walerina Tobiasson, kastettu 1849 Hollola

Walerva: Walerva Stanislawa 1906-1984, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Walfriidi: Wenni Walfriidi Mäkelä, 1885 Pori

Wallbår: Wallbår Olofintytär, kastettu 1695 Eckerö

Wallborgh: Wallborgh Thomass dotter, kastettu 1691 Akaa

Walmi: Walmi Kosti Heikkilä, kastettu 1903 Jaalassa

Walmis: kauppaopiston johtaja Walmis Westerlund 1872-1898

Walotar: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Waltemar: Johannes Waltemar Rajala 1887-1918

Waltti: Waltti Povelainen 1895-1918

Waltu: Waltu Alakangas 1889-1918

Walva: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Walve: Aarni Walve Porthan kastettu 1881 Viipuri

Wanny: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Wasilei: Wasilei Menschakoff 1896-1921 (Luovutettu Karjala, Käsnäselän ortodoksinen hautausmaa)

Wasilii: Wasilii Alava 1895-1918

Wather: Wather Waldemar Ylenius, kastettu 1891 Nousiainen

Wathilda: Wathilda Santasilta, kastettu 1861 Lammi

Waulunder: Anton Waulunder Hollmin, 1887 Angelniemi

Weega: Weega Lydia Taskinen, kastettu Maaningalla 1897

Weetriika: Eedla Weetriika Nystedt

Weetrikki: Ransu Weetrikki Ilvander, kastettu 1884 Nakkila

Weikki: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Weino: Wuokko Weino Irja Sederholm, kastettu 1906 Rautu

Weinor: Bror Weinor Andersson, kastettu 1907 Luoto

Welborg: Welborg Paltto, 1744 Inari

Welina: Welina Kinnunen, 1854 Kivijärvi

Weljyt: Tuomo Wiljo Weljyt Pelkonen, 1887 Jaakkima

Wellam: Wellam Wärman, 1664 Kokkola

Welly: Welly Oiwa Walpas Itkonen 1872

Wely: Wely Oiva Gottlund, 1842 Helsinki

Wemil: Kaarle Wemil Salonen, kastettu 1899 Ikaalinen

Wemmeri: Kalle Wemmeri Witikka 1894-1918

Wenneli: Matti Wenneli Pohjasmäki, 1887 Lapua

Wennfrid: Aarne Wennfrid Möttönen 1893-1943 Tampere

Wennia: Wennia Tipana, 1738 Hiitola

Wentla: Wentla Matilda Kiwelä, 1898 Perho

Wentri: Wentri Samueli Kuusisto, 1897 Nurmo

Wentroona: Alma Wentroona Niinimäki, 1882 Ikaalinen

Wergenia: Gertrud Gabriella Vava Wergenia Vinter, kastettu Maaningalla 1851

Wernitsa: Wernitsa Jurvonen, kastettu 1865 Muolaa

Wiana: Wiana Estella Bäcki, kastettu 1892 Merikarvia

Widal: Carl Widal Ericsson, kastettu Geta 1888

Wiilus: Väinö Wiilus Kulmala 1889-1918

Wiimo: Wiimo William Ahlroth, kastettu 1882 Jyväskylä

Wiini: Jalo Aatos Wiini Wilhelm, s. vuosien 1860-1869 välillä, Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Wiira: Wiira Serafiina Tuisku, kastettu Rovaniemellä 1892

Wilhe: Wilhe Ojala 1874-1918

Wiljo-Kustaa: Wiljo-Kustaa Kuuliala (ent. Numinen) 1891-1958 s. Pälkäne, k. Riihimäki

Willef: Sigfrid Ivar Willef Calonius, kastettu 1873 Haminassa

Willehat: Willehat Plyys -1918

Wilppus: Wilppus Lundström

Windician: Wiliam Windician Forsman, kastettu Hämeenlinnassa 1844

Winsentius: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Wireeni: Kalle Wireeni Liedes, kastettu 1881 Halsua

Wiren: Henrik Wiren Haukilahti, kastettu 1894 Veteli

Wirgiinia: Martta Wirgiinia Jääskeläinen, kastettu Maaningalla 1893

Wirgilius: Wirgilius Valkonen, syntynyt n. 1645. Lähtenä Hankasalmen Kauppisten sukukirja (Kauppisten sukuseura ry).

Wiri: Wiri Sofia Mattsson, kastettu 1902 Kruunupyy

Wiriä: Aina Wiriä Lindgren, kastettu 1873 Halsua

Wirkiä: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Wirtu: Wirtu Laitinen, kastettu 1848 Kangasniemi

Wolfkang: Karl Rainer Wolfkang Mandelin 1889-1941 s. Vaasa

Wondela: Wondela Christina Printz, kastettu 1694 Käkisalmi

Wublina: Sara Wublina Cunigunda Tulindberg, 1828 Tukholman suomalainen srk

Wuori: Walpas Wuori Wilhelm Wäkiparta, 1878 Antrea

Wusanna: Wusanna Eriksson, 1867 Ähtäri

Wäinämöinen: Nestor Wäinämöinen Lindberg 1899-1918

Wänni: Wänni Korhonen 1893-1918


X

Xatina: Maria Xatina Sigfridin tytär, kastettu 1810 Asikka

Xavia: Xavia Johanin tytär, kastettu 1808 Suomenniemi


Y

Yak: Yak Saveloja, kastettu 1868 Jääskissä

Yllikkä: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Yngvid: Karl Yngvid Karlsson 1913-1942 Perniö

Yritys: Veikko Yritys Hakala 1912-1941 Vaasa

Yrjö-Hesekiel: Yrjö-Hesekiel Pietilä 1920-1945 Turku

Yrkkä: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Yrö: Yrö Aulis Rikkonen, kastettu 1906 Jääski

Ythalia: Hanna Ythalia Wallenius, kastettu 1881 Lumparland

Yxenia: Hilda Yxenia Fredriksson, kastettu 1895 Sund

Yykki: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Yynnö: Yynnö Hjalmar Kavenius, kastettu 1887 Mäntsälä


Z

Zachariasolina: Zachariasolina Johanintytär 1798 (Ullava)

Zarewna: Zarewna Singlai Wiljonen, kastettu 1900 Pori

Zefa: Zefa Josefina, 18.2.1852, Porin rippikirjoista

Zemtina: Maria Zemtina Rein, kastettu 1842 Helsingissä

Zenofia: Siviä Zenofia Karvinen, kastettu Kerimäki 1857

Zeopoldina: Johanna Zeopoldina Ottilie Grotenhjelm 1829 (Suomen kaarti)

Zephanias: Zephanias Helin, kastettu 1854 Masku

Zephanios: Gustaf Zephanios Selander, kastettu 1837 Hämeenlinnassa

Zerafia: Zerafia Wilhelmina Carlsson, kastettu 1858 Finström

Zeraphia: Mathilda Zeraphia Mattsintytär, kastettu 1853 Finström

Zichla: Zichla Räsänen, kastettu 1723 Kuopio

Zidenia: Zidenia Barbro Gadd, kastettu 1776 Harju

Zidla: Zidla Toivainen, kastettu 1724 Kuopio

Zidonica: Ulrica Zidonica Hellberg, kastettu 1811 Kalanti

Zidovia: Christina Zidovia Ehlholm 1816 (Ullava)

Zidsla: Zidsla Leskinen, kastettu 1731 Kuopio

Zidza: Zidza Knuutinen, kastettu 1693 Kuopio

Zigfrid: Zigfrid Thomala, kastettu 1833 Mäntsälässä

Zigrid: Zigrid Turpeinen, kastettu 1780 Pielisjärvellä

Ziphred: Ziphred Mattsson, kastettu 1747 Sipoo

Zishilia: Zishilia Hakkarainen, kastettu 1740 Kuopiossa

Zisilia

Zisla: Zisla Taskinen, kastettu 1736 Kuopio

Zitza: Zitza Litmanen, kastettu 1730 Sortavala

Zitzla: Zitzla Lyytikäinen, kastettu 1684 Kuopio

Zizla: Zizla Halonen, kastettu 1669 Kuopio

Zorayda: Malvina Zorayda Johansson, kastettu Tyrvää 1853

Zuintinus: Napoleon Zuintinus Enroth, kastettu 1829 Porvoo

Zuleina: Eini Margarita Zuleina Bergström kastettu 1902 Impilahti

Zvartus: Hampus Zvartus Mortimer, porilaisen perheen neljäs lapsi, lapset synt. 1836-1849

Zvintinus: Carl Zvintinus Wikman, kastettu 1838 Turku

Zyfred: Zyfred Eskilsson, kastettu 1745 Sipoo

Zyfring: Zyfring Sigffersson, kastettu 1692 Kisko

Zyleyma: Zyleyma Zoraida Pfaler, kastettu 1849 Turku

Zyrack: Zyrack Lulli, kastettu 1836 Pälkäne


Å

Åbert: Johan Åbert Sjöberg, kastettu 1772 Turku

Åskar: Åskar Johan Lindeblad, kastettu 1821 Hausjärvi


Ä

Äbba: Äbba Mangolt, kastettu 1702 Helsinki

Älias: Älias Moilanen, kastettu 1802 Puolanka

Älsa: Älsa Silander, kastettu 1664 Saltvik

Ämilia: Ämilia Charlotta Engström, kastettu 1836 Teijo

Ämma: Ämma Elfvina Ekström, kastettu 1841 Bromarv

Ärmand: Ärmand Reudolph-Pusirevsky, kastettu 1904 Rautu

Ärnar: Ärnar Malja, kastettu 1897 Pori

Ärnest: Ärnest Laurentz, kastettu 1688 Helsinki

Ärnst: Ärnst Rafael Stengärd, kastettu 1883 Nakkila

Äschillus: Äschillus Pellikka, kastettu 1751 Paltamo

Äskil: Äskil Bengtinpoika, kastettu 1668 Saltvik

Äsla: Äsla Wilhelmina Walerius, kastettu 1869 Sortavala

Äta: Äta Adelinda Teevaanmäki, kastettu 1861 Lehtimäki


Ö

Öysi: Johannes Öysi Karjalainen, kastettu 1887 Viipuri