Vanhoja nimiä F-J

Kohteesta Nimiwiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Edelliselle sivulle: Vanhoja nimiä A-E


Vanhoja nimiä F-J


F

Fadei: Fadei Ivanov, kastettu 1836 Sortavalassa

Fagin: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Famia: Famia Emilia Kelin, kastettu 1882 Nummella

Famius: Elis Famius Felin, kastettu 1872 Mäntsälässä

Fanina: Ester Ida Fanina Harjula 1895 (Antrea)

Fannina: Amanda Fannina Muuri 1872 (Hamina)

Fany: Fany Elisabeth Roos, kastettu Kajaanissa 1864

Farex: Farex Sundberg, kastettu 1878 Mäntsälä

Farinna: Rauha Walma Farinna Huhtanen, kastettu 1903 Pori

Fedoria: Fedoria Mulju s. 1895, siirretty 1940 Karjalasta Pulkkilaan

Fedotta: Fedotta Bogdanoff s. Impilahdella 1897, kaatui 1918

Fedriikka: Kaisa Fedriikka Hirvinen 1860-1933 (Kettukankaan hautausmaa, Toholampi)

Feeni

Fejzi: Fejzi Alejeff 1919-1942 Helsinki (synt. Venäjällä)

Femice: Thyra Augusta Femice Larsson, kastettu 1881 Tukholman suomalainen seurakunta

Fensi: Fensi Viljam Valdemar Palmroos 1915-1941 s. Mynämäki

Feoronia: Feoronia Wasiliew 1831-1904 (Luovutettu Karjala, Kitelän ortodoksisen seurakunnan vanha hautausmaa Impilahdella)

Ferena: Sigrid Ferena Stauffer, kastettu 1885 Mäntsälässä

Fernia: Aina Fernia Rauha, 1896-1905 (perhe Amerikassa jo ainakin v. 1888), lähde Madetojan sukuseuran sukukirja

Feudoria: Feudoria Rantala s. , siirretty 1940 Karjalasta Airanteelta Pattijoelle

Feyez: Feyez Kayenuk 1914-1939 synt. Venäjällä, haut. Helsinki

Filippov: Ioann Filippov Klementjev 1895-1918

Filje: Filje Julia Nieminen 1900-1918

Fimmia: Fimmia Emilia Karlsson, 1879 Geta

Fins: Lauren Fins Erichsdotter, kastettu 1765 Toholampi

Fiolard: Fiolard Konrad Myllymäki 1920-1941 Pomarkku

Fleuderange: Karin Gertrud Fleuderange Mård, kastettu 1893 Tammelassa

Flodin: Karl Flodin Jansson 1913-1940 synt. Kirkkonummi, haut. Helsinki

Flodorafina: Evelina Adolfina Flodorafina Nyman, kastettu 1823 Loviisa

Florestina: Florestina Sjöberg, kastettu 1852 Alajärvellä

Florius: Florius Axel Schaumann, kastettu 1870 Nakkilassa

Floro: Sten Floro Babtisto Catani, kastettu 1893 Helsinki

Florus: Aksel Florus Sund 1885-1918

Folki: Folki Anshelm Hellstén, kastettu 1902 Impilahti

Forth: Forth Allert Lindroos 1918-1940 Kimito/Kemiö

Frangott: Friedich Frangott Slöör 1918-1942 s. Sortavala, haut. Helsinki

Fransiilia: Edna Fransiilia Enbysk, kastettu 1906 Pendleton, Oregon, USA

Freedik: Freedik Oskari Salmela 1865-1918

Freedrinand: Juho Freedrinand Ylijoki 1891-1918

Freetrik: Usko Freetrik Heino 1887-1918

Freitag: Johan Baltzar Freitag Lundström, kastettu 1834 Oulu

Freyrid: Holger Freyrid Rancken 1886-1918

Friderica: Sigrid Friderica Stiernälds, kastettu 1771 Turussa

Friedric: Axel Friedric Juselius s.1798, Tammela, k. 1799

Frihold: Frihold Henrik Edvard Nevanlinna, syntynyt 16.8.1894 Joensuussa

Friika: Roosa Friika Grönvall, 1851-1909, Jämsän vanhalta hautausmaalta

Friina: Mari Friina Kauhanen 2.12.1880 - 9.1.1932 syntynyt Leppävirralla

Friitjof: Kalle Friitjof Nuuttila 1865-1918

Friming: Friming Reinhold Andersson, kastettu 1871 Finström

Frithjof-Germund: Frithjof-Germund Paaer (ent. Sandströn). Syntynyt 18.10.1881, Parkano, kuollut 29.05.50

Fritjaf: Kaarlo Fritjaf Luuru 1896-1940 Lohtaja

Fritolf: Jaakko Fritolf Elomaa 1912-1940 Tampere

Fritsiof: Juho Fritsiof Saramo 1881-1918

Fulmo: Fulmo Skought, kastettu 1691 Raahe

Furgentius: Uno Furgentius Högblom, kastettu 1882 Angelniemi

Fvidolina: Amanda Fvidolina Wictoria Ríts, 1854 Heinjoki

Fürchtegott: Felix Andreas Fürchtegott Mickwitz, kastettu 1865 Helsinki

Färlik: Juho Färlik Forsman 1899-1918

Fätinand: Wilho Fätinand Lindqvist 1894-1918


G

Gamaelel: Gamaelel Hendersson, kastettu 1713 Ilmajoella

Ganudus: Ganudus Guttorminpoika, kastettu 1742 Enontekiö

Garder: Stig Garder Kavonius 1923-1941 Helsingin mlk., haut. Helsinki

Garg: Garg Nordström -1918 (kirjoilla Helsingin pitäjässä)

Gastalia: Maria Gastalia Waaraniemi, kastettu Ylitorniossa 1870

Geeka: Geeka Hendersson, 1680 Mustasaari

Geeorgius: Geeorgius Georginpoika, 1809 Antrea

Geertrud: Geertrud Erikintytär, 1771 Jääski

Geinhard: Kustaa Geinhard Vikström 1890-1918

Genna: Genna Adamina Hamnqvist 1855 (Kuopio)

Georgjus: Georgjus Göraninpoika, kastettu 1811 Eckerö

Georrg: Georrg Oletnikoff 1864-1973 (Luovutettu Karjala, Johanneksen (Sovetski) hautausmaalla v. 1985-86 luettavissa olleet suomalaiset hautakivet)

Geralia: Aina Geralia Bamberg, kastettu 1884 Finström

Gereon: Gereon Polycarpus Malm, kastettu Suomenniemi 1800

Gerhardina: Alfreda Elvina Gerhardina Nikander, kastettu 1858 Pusula

Gertru: Gertru Berttillintytär, kastettu 1700 Eckerö

Gesehen: Gesehen Borgen, kastettu 1723 Viipuri

Geska: Geska Kontiainen, kastettu 1705 Sulkava

Gesken: Gesken Task, kastettu 1694 Viipuri

Geskin: Geskin Kontio, kastettu 1713 Sulkava

Gestia: Gestia Louvet, kastettu 1845 Temmes

Geutanus: Geutanus Sjöman (kastettu Ahlaisissa 1736)

Ghertru: Ghertru Larsintytär, kastettu 1703 Eckerö

Giertrud: Giertrud Mattzintytär, kastettu 1734 Eckerö

Giärtrud: Giärtrud Andersintytär, kastettu 1671 Eckerö

Gobinus: Nestori Gobinus Laurila 1894-1918

Gorgonius: 1500- ja 1600-luvuilla Suomessa tavattu nimi, Marttilassa kansan suussa Korju. Gorgonius Sipinpoika, satakuntalaisen Hannu Pekanpojan lippukunnan 3. neljänneksenmestari 1592. RSA, MR 1592/36." - Kyösti Kiuasmaa Suomen alempi sotilaspäällystö 1500-luvun loppupuolella (n. v. 1570-1600). Historiallisia tutkimuksia 73, 1968, s. 116-245.)

Gotlib: Adam Gotlib Lindberg 1794 (Helsinki)

Gottfridus: Gottfridus Harzell s. 1742, Kisko, k. 1789, Karjaa

Gottrid: Arvid Georg Gottrid Lundin, kastettu 1848 Pyhtää

Gottschalk

Gous: Gous Rafael Sahlsten, kastettu 1893 Ulvila

Gracilda: Teckla Gracilda Perpetua Krook, kastettu 1839 Helsinki

Graeta: Lovisa Graeta Sigfredsdotter, kastettu 1772 Myrskylä

Graminondos: Albrekt Graminondos Gyllenberg, kastettu 1853 Kruunupyy

Grasilda: Julia Grasilda Uusimaa, kastettu 1875 Ylitornio

Grata: Grata Johansdotter, kastettu 1758 Myrskylä

Gráta: Gráta Erichsdotter, kastettu 1768 Myrskylä

Gratha: Anna Gratha Hindrichsdotter, kastettu 1762 Myrskylä

Gred: Gred Ristlakki 1916-1941, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Greels: Greels Perinpoika, kastettu 1694 Akaa

Gregorieff: Vasili Gregorieff Issakoff 1811 - 1843 Iisalmessa

Grejus: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Gresilia: Eva Gresilia Markkainen, kastettu 1826 Kuopio

Griko: Griko Pantsu s. 1884, siirretty 1940 Karjalasta Oulun lääniin

Grunhild: Grunhild Ann-Mari Häggblom, 1932-1939 Eckerö

Guitel: Kurt Sigfrid Guitel Ingström 1923-1944 Helsinki

Gundberg: Judit Gundberg Cecilia Hermelin, kastettu 1906 Pietarsaaressa

Gunelia: Henrietta Josefina Gunelia Larsson, kastettu 1886 Ruokolahti

Gunella: Gunella Christina Löfström, kastettu 1755 Hamiltonin rykmentin seurakunta

Gunilda: Gunilda Ilkko, kastettu 1854 Iisalmi

Gunnila: Gunnila Fredrica Bröijer, kastettu 1801 Asikkala

Gunnor: Johan Gunnor Andersson, 1904-1905 Eckerö

Guntrom: Georg Guntrom Jankko 1919-1941 s. Hamina, haut. Helsinki

Gunweig: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Guoidun: Guoidun Dmetrius Baumgarten, kastettu 1826 Sääminki

Gurgie: Gurgie Ingrid Sjölund, kastettu 1895 Finström

Gustawa: Gustawa Josefina Bergman s. 02.11.1859, Sammatti, k. 04.12.1859, Sammatti

Gustof: Frantz Gustof Hultman, kastettu 1818 Tukholman suomalainen srk

Gustu

Gylsa: Johan Arnold Gylsa Wether, kastettu 1872 Finström

Gyntre: Gyntre Eufimia Antell (syntynyt 1900-luvun alkupuolella, Oulun hautausmaalta)

Gårda: Gårda Maria Åvik, syntynyt 14.10.1903 Alavetelissä

Göstä: Göstä Jooseppi 1895-1899

Göthilde: Göthilde Sofia Procopé, kastettu 1836 Mietoinen


H

Haagan: Haakon/Haagan A. Pankkio 1917-1941 Vehmaa

Hagny: Hagny Maria Blom, 1945-1947 Eckerö

Hahns: Hahns Eskelinen, kastettu 1869 Maaninka

Halfwan: Carl Leonard Halfvan Cederhvarf 1908-1941 Helsinki

Hameus: Hameus Mustonen, kastettu 1771 Kaavilla

Hanikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Hanok: Hanok Mikael Kilpinen 1894-1918

Hanssu: a) Hanssu Honkonen 1853-1935, Konginkankaan hautausmaalta, b) Hanssu Hämäläinen 1868-1955, Konginkankaan hautausmaalta

Hanttu: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Haraltti: Iivari Haraltti Murtomäki 1899-1918

Hartdvigh: Hartdvigh Toivainen, kastettu 1676 Kuopio

Hasdrubal: Hasdrubal Haggrén, 1848 Jämsä

Hasea: Urho Hasea Läspä, 1890 Veteli

Hedmund: Frans August Hedmund Mikkola 1891-1918

Hedviiki: Hedviiki Sofia Piirto

Hedwick

Hegechiel: Hegechiel Henrikinpoika, 1801 Loppi

Hegenius: Hegenius Erikinpoika, 1851 Föglö

Hegesipus: Johann Hegesipus Engros, 1872 Pietari

Hegesius: Carl Hegesius Johaninpoika, 1847 Tyrvää

Hegginus: Heribert Hegginus Helander, 1868 Pori

Hegideus: Henric Hegideus Lindström, 1847 Mäntsälä

Heida: Heida Elsa Onnetar Mäkelä s. 1926, siirretty 1940 Karjalan Helylästä Pyhäjoelle

Heinrique: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Hekmi: Hekmi Maria Grönholm, kastettu 1887 Pori

Hekric: Hekric Räsänen, kastettu 1830 Nurmes

Helgart: Helgart Christina von Konow, 1710 Mynämäki

Helgarth: Helgarth Telkkinen, 1734 Kivennapa

Heliodora: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Helitia: Agda Safiira Helitia Oksanen (kastettu Alahärmässä 1894)

Helkka-Maija: Helkka-Maija Hanhijärvi, kansakoulunopettaja, Tyrvään kunnanvaltuuston jäsen 1961-64. Lähde: Kunnallishallintoa kuttupitäjässä, Tyrvään kunta 1869-1968

Helleri: Siiri Helleri Fredriksson, kastettu 1892 Kivennapa

Helmouth: Helmouth William Blomqvist 1919-1940 Parainen/Pargas

Helonise: Rosalia Aurora Helonise Tvarjanskij 1843 (Suomen kaarti)

Helpri: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Helvira: Saima Helvira Jokinen, kastettu 1894 Tammelassa

Henderica: Jeana Henderica Gjös s. 13.10.1772, Parainen

Hendricka: Lovisa Hendricka Möller s. 08.10.1745, Mäntsälä, Kartano

Hendrietta: Rosina Hendrietta Flander, kastettu Pietarsaari 1867

Hendrig: Hendrig Kääriäinen, syntynyt 12.3.1830 Lapinlahdella

Henncina/Herncina: Henncina/Herncina Natalia Kellgren 1841

Henrit: Yrjö Henrit Tuomi 1896-1918

Hepatius: Adolph Hepatius Leopold Jansson, kastettu 1836 Tammisaari

Heribertus: Herman Heribertus Johansson, kastettu Parainen 1832

Heripert: Oskari Heripert Hacksell 1881-1918

Hermand: Otto Hermand Ossian Lindroos 1914-1944 s. Kuusankoski, haut. Iitti

Hermannia: Olga Theodolinda Hermannia Sedelius, kastettu 1862 Tampere

Hermiana: Hermiana Scharlotta, kastettu 1700 Mynämäki

Hermiane: Ida Hermiane, kastettu 1836 Tukholman suomalainen seurakunta

Hetsekiel: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Heusic: Heusic Kääriäinen 1763 - 17.8.1806 syntynyt Lapinlahdella

Heuter: Samuli Heuter Heinonen 1913-1939 Pyhäjärvi

Hiab: Hiab Hortana, kastettu 1764 Tuutari

Hialmar: Alf Numa Hialmar Wahlström, kastettu 1848 Tukholman suomalainen srk

Hialmina: Eva Hialmina Helena Tollet, kastettu 1833 Mietoinen

Hidda: Hidda Rosina Stjenvall, kastettu Helsinki 1844

Hiepra: Naima Hiepra Häyhä, kastettu 1872 Viipuri

Hihma: Hihma Josefina Korsman, kastettu 1877 Pori

Hiijoppi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Hiioppi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Hiiska: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Hiisku: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Hikda: Hikda Katharina Warjus, kastettu 1861 Juva

Hilama: Hilama Gustava Wikman, kastettu 1881 Lammi

Hildewig: Enny Hildeqig Gran, kastettu Brändössä 1893

Hildred: Hildred Dorothea Rebinder, kastettu 1694 Viipuri

Hilippa: Lauri Heimo Hilippa Pelkonen 1924-1944 Helsinki

Hiljaa: Hiljaa Cecilia Simolin, kastettu 1889 Pornaisissa

Hilper: Hilper Kopra 1918-1941 Valkjärvi

Hilund: Hilund Fredrika Salomonintytär, kastettu 1854 Virrat

Hinbre

Hindorf: Kaarlo Hindorf Enola 1900-1940 Halikko

Hindrick: Hindrick Marianpoika, kastettu 1771 Ahlainen

Hindrika: Hindrika Wilhelmina Söderström, kastettu 1861 Hamina

Hintrikki: Paavo Hintrikki Kankaanpää 1897-1918

Hirsch-Ber: Hirsch-Ber Stein 1900-1940 Helsinki

Hjalman

Hjalmida: Dalinda Maria Hjalmida Wahlström, 1849 Tukholman suomalainen srk

Hjalmiina: Hjalmiina Viktoria Vahlberg, Asikainen. Kansanedustaja Juho Paavo Saarisen (s. 1886) äiti

Hjelma: Hugo Hjelma Friberg, kastettu 1873 Finström

Hjärtta: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Horan: Horan Axelinlapsi, 1752 Juva

Horentia: Esetrattelina Horentia Jansson, 1892 Vårdö

Horibert: Petter Horibert Andersinpoika, 1821 Föglö

Hortensa: Blenda Hortensa Forstén, 1846 Juva

Hortulanus: Hortulanus Lindholm, 1825 Nauvo

Hyacintha: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Hyasintha: Lyyli Eireenee Hyasintha Kovero, kastettu 1890 Jyväskylä

Hygea: Hygea Pipping, kastettu 1806 Turku

Hykimys: Väinö Hykimys Joki 1883-1918

Hylgart: Hylgart Sven Alexander Berglund, kastettu 1904 Helsinki

Hymel: Hymel Kapanen, kastettu 1898 Jaakkima

Hymmin: Elsa Hymmin Karén, kastettu 1898 Pori

Hypatus: Hemming Fredrik Hypatus Hellström 1897-1918

Hyppolita: Hyppolita Mathilda Weber, kastettu 1776 Mikkeli

Hyytik: Birger Hans Hyytik Saarinen, kastettu 1895 Pori


I

Iachris

Iashris

Ifuar: Ifuar Waroinen, kastettu 1685 Kuopio

Ifwar: Ifwar Buhrman, kastettu 1745 Eckerö

Igelin: Igelin Sandholm 1922-1996

Ignadius: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Iivardus: Iivardus 1669 Kuopio, isä "befalningsman"

Iiwar: Iiwar Aleksander Blomberg 1900-1918

Ikindin: Ikindin Amansen 1918-1939 synt. Petsamo, haut. Inari

Ikka: Ikka Hyvönen 1884-1918

Ikme: Ikme Limerik Westerbacka, kastettu 1895 Merikarvia

Iknadius: Arvid Iknadius Salminen -1918

Ildefons: Bernhard Ildefons Schnickwaldt, kastettu 1868 Helsinki

Ildegert: Ildegert Selma Albertina Wikman, kastettu 1827 Tukholman suomalainen seurakunta

Ilis: Ilis Alfhild Skogster, kastettu 1873 Tuusula

Iljis: Erna Iljis Hellevi Käyhkö s. 1905, siirretty 1940 Karjalan Kirjavalahdelta Pyhäjoelle

Indar: Indar Johan Räty, kastettu 1853 Impilahti

Ingejärd: Werna Ingejärd Linea Karlström (kastettu Kruunupyyssä 1901)

Ingiborg: Ingiborg Erichin tytär, kastettu 1694 Akaa

Ingne

Inrik: Frans Inrik Taiminen 1889-1918

Irenen: Irenen Mathilda Saarinen synt. 1905

Irjana: Kirsti Irjana, syntynyt 11.9.1912 Sonkajärvellä

Irman

Isakus: Isakus Gabrielinpoika s. 1734, Lohja, Askola k. 1772, Lohja, Kiekla

Isedar: Eliel Isedar Jansson, kastettu 1895 Sottunga

Isedor: Emil Isedor Holmström 1914-1936

Isida: Algot Isida Jansson, kastettu 1888 Eckerö

Island: Mary Island Nordberg, kastettu 1868 Pori

Islarael: Islarael Brun, kastettu 1823 Sysmä

Isolina: Araminta Isolina Ehrnroth, kastettu 1834 Mikkeli

Isu: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Ithiel: Tancred Isaac Ithiel Renvall 1900-1945 Helsinki

Ivare: Ivare Sillanpää 1880-1918

Ivarus: Ivarus Burman, kastettu 1692 Eckerö


J

Jacquette: Jacquette Liocadie Nordensvan, kastettu 1836 Hämeenlinna

Jacuska: Jacuska Kauha, syntynyt 1631 Kiteellä

Jagelonica: Cecilia Jagelonica Granroth 1834 (Ensimmäinen Suomen meriekipaasi)

Jagiutte: Jagiutte Marg. Falkenberg, saanut lapsen 1750 Tyrvännössä

Jakat: Karl Jakat Westerlund (kastettu Ahlaisissa 1727)

Jakobles: Jakobles Grellsson, kastettu 1735 Ahlainen

Jalombi: Jalombi Ratilainen, kastettu Kitee 1787

Jankalia: Anna Jankalia Karlin tytär, kastettu 1861 Lemlandissa

Jaquet: Ebba Jaquet Falckenberg, kastettu Tenhola 1750

Jaquetta: Jaquetta Ulrique Matilde af Forselus, kastettu Elimäki 1827

Jaquette: Jaquette Fredrique von Nummers, kastettu Hämeenlinnassa 1828

Jeadog: Jeadog Maksimo s. 1880, siirretty 1940 Karjalasta Puikkolasta Rautioon

Jebits: Johan Jebits Johannanpoika, kastettu 1874 Saltvik

Jedidjäk: Anshelm Jedidjäk Gram, kastettu 1870 Brändö

Jeemias: Jeemias Matsinpoika, kastettu 1830 Pukkila

Jefamias: Jefamias Kyllönen, kastettu 1821 Haapajärvi

Jefanias: Jefanias Wehkalahti, kastettu 1819 Haapajärvi

Jeframia: Sofia Jeframia Filpus, kastettu Ylitorniolla 1880

Jefrosenia: Jefrosenia Ivanov, kastettu 1825 Salmi

Jehemia: Henrik Jehemia And, kastettu 1866 Padasjoki

Jehosua: Emanuel Jehosua Holmberg, kastettu 1865 Föglö

Jeisi: Jeisi Ilmari Koivula, kastettu 1901 Multialla

Jelisej: Jelisej Laurentio, kastettu 1826 Laihia

Jellmina: Eva Jellmina Immanuelintytär, kastettu 1828 Viljakkala

Jelna: Jelna Aleksandra Puolamäki, kastettu 1899 Ikaalinen

Jemelian: Jemelian Kopytov, kastettu 1884 Petsamo

Jemeljan: Jemeljan Harlov, kastettu 1855 Petsamo

Jemienna: Maria Jemienna Hyönölä, kastettu 1806 Viljakkala

Jemilian: Jemilian Kannujev, kastettu 1884 Petsamo

Jemini: Jemini Erland Erikinpoika, kastettu 1850 Hämeenkoski

Jemmina: Maria Jemmina Haverinen, kastettu 1899 Kurkijoki

Jenima: Jenima Vilhelmintytär, kastettu 1858 Petäjävesi

Jephania: Matts Jephania Lenanpoika, kastettu 1838 Ylöjärvi

Jeremej: Jeremej Olinoff 1886-1918

Jeremiia: Jeremiia Jämsä 1835-1904 (Kettukankaan hautausmaa, Toholampi)

Jerma: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Jernberg: Anders Jernberg Stark, kastettu 1767 Finström

Jesel: Jesel Judi Jebets Seremius, kastettu 1873 Juva

Jeseph: Jeseph Lukoinen, kastettu 1834 Puumala

Jesepha: Jesepha Maria von Essen, kastettu 1776 Siikajoki

Jesias: Jesias Bolmroos, kastettu 1754 Turku

Jestafei: Jestafei Jegorov, kastettu 1859 Petsamo

Jevlalija: Jevlalija Harlov, kastettu 1856 Petsamo

Jevlampia: Jevlampia Aleksejvna 1892-1960, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Jevstafi: Jevstafi Jefremov, kastettu 1869 Petsamo

Jhanelma: Taimi Jhanelma Silta-aho 1911-1927 (Lestijärven hautausmaa)

Joab: Joab Sylvester Kallo 1918-1941 Kittilä

Joaskim: Joaskim Löf, kastettu 1803 Kuopio

Jobin: Jaben/Jobin Mäkinen 1897-1941 Leivonmäki

Joel-Jacob: Kurt Joel-Jacob Saurén 1919-1940 Helsinki

Jolvan: Jolvan Valtteri Rauha, 1897-1897 (perhe Amerikassa jo ainakin v. 1888), lähde Madetojan sukuseuran sukukirja

Joosefia: Hilda Joosefia Tiihonen 1875-1949, Kuopion isolla hautausmaalla

Jooso: Jooso Toivanen s. 1873, siirretty 1940 Karjalasta Uukuniemestä Sieviin

Joseb: Joseb Trygg, kastettu 1816 Anjala

Josephar: Josephar Blondina Stenholm, kastettu 1840 Porvoo

Josva: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Judiehta: Judiehta Miettinen 1734

Juhkom: Juhkom Rahkonen 1880-1918

Jukkeri: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Julana: Anna Julana Soininen, syntynyt 18.9.1843 Kaavilla

Juljo: Iida Juljo Soininen 25.9.1869 - 16.5.1900 syntynyt Kaavilla

Julli: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juna: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Junikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Junnikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Junnukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juntikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juntto: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Junukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juokko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juones: a) Juones Hongisto 1832-1906, b) Juones Suni 1868-1914 (Savitaipaleen vanha hautausmaa)

Juono: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juoppi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juose: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juosi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Jupperi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juppi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juppo: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Jussunda: Mimmi Jussunda Serena Höckerstedt, 1881 Kirkkonummi

Justtiina: Ida Justtiina (k. 1953), Rauman vanhalta hautausmaalta

Jutha/Jutka: Jutha/Jutka Taskinen, kastettu 1692 Kuopio

Juti: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Jutikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Jutti: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juunes: Juunes Kovalainen, 1900 Paltamo

Juuska: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juusko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juusti: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juutetta: Juutetta Lamberg, 1889 Sortavala

Juutikka: Juutikka Leipäsäkki, 1901 Koivisto

Juuvel: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Juvelius: Tony Juvelius Vest 1921-1944 synt. Petalax/Petolahti, haut. Malax/Maalahti

Jydiita: Hilma Jydiita Isokangas, kastettu 1893 Kaustinen

Jyli: Jyli Elina Lindroos, kastettu 1889 Mäntsälä

Jynia: Jynia Amalia Abramsson, kastettu 1880 Veteli

Jyrjö: Osmo Jyrjö Rainio 1915-1941 Helsinki

Jyydia: Martha Jyydia Halonen, kastettu 1897 Juva

Jyylia: Hilda Jyylia Paavola, kastettu 1898 Kaustinen

Jyylä: Jyylä Maria Haikonen, kastettu 1886 Käkisalmi

Jyynia: Anna Jyynia Pesola, kastettu 1897 Kaustinen

Jäppi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Järmi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Järne: Järne Armas Nurminen 1898-1918

Jäsper: Jäsper Nilisinpoika, kastettu 1668 Virolahti

Jönnu: Jönnu Johannes Ruohonen, kastettu Eurassa 1891


Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä K-Q

Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä R-Ö