Vanhoja nimiä K-Q

Kohteesta Nimiwiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Edelliselle sivulle: Vanhoja nimiä A-E

Edelliselle sivulle: Vanhoja nimiä F-J


Vanhoja nimiä K-Q


K

Kaal: Kaal Rikhat Juhanson 1900-1918

Kaatri: Kaatri Sesilia Wansén, kastettu 1897 Ikaalisissa

Kabriel: Urho Kabriel Kujala 1888-1918

Kaeti: Kaeti Pauliina Hill 1894-1981

Kaiervo: Arvo Eero Kaiervo Leppäniemi 1920-1942 synt. Kaustinen, haut. Helsinki

Kaimas: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Kaino-Johannes: Kaino-Johannes Uljas, lähde: kaatuneiden luettelo

Kamime: Selma Kamime Eriksson, kastettu 1894 Finström

Kanigunda: Ida Margaretha Kanigunda Pettersson, kastettu 1867 Kumlinge

Kanno: Kanno Nikolai Pölkky 1894-1918

Kanut: Kanut Wähikä, kastettu 1816 Hiitola

Kanutius: Kanutius Carlinpoika, kastettu 1801 Johannes

Kapnel

Kasenja: Kasenja Pohjansalo s. 1875, siirretty 1940 Karjalasta Kivennavalta Rautioon

Katima: Katima Suoma Oktava Ilenius, kastettu Eurassa 1894

Keephas: Keephas Wuorenmaa, kastettu 1848 Isokyrö

Khristina: Brita Khristina Söderling Andersintytär, kastettu 1782 Ahlaisissa

Kiias: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Kiliana: Edla Kiliana Karp, kastettu 1836 Helsinki

Kilianus: Kilianus Färberg, kastettu 1747 Uusikaarlepyy

Kimalli: Auvo Kimalli Hyppönen, kastettu 1886 Ruskeala

Kinto: Kinto Ilmari Aaltonen, kastettu 1902 Kirvu

Kiutu: Armas Kiutu Jalava -1918

Klautia: Klautia Purmonen s. 1904, siirretty 1940 Karjalasta Möntsölästä Pattijoelle

Klemi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Klesta: Klesta Cecilia Rosalia von Hertsen, kastettu 1890 Sortavalassa

Kolme: Kolme Tilander 1910-1944 Lapinjärvi

Konoi: Konoi Hongo k. 15.9.1906 (Luovutettu Karjala, Käsnäselän ortodoksinen hautausmaa)

Konra: Konra/Konsta Juho Kautmäki 1910-1941 Kisko

Konrael: Erik Konrael Marianpoika, kastettu 1785 Ahlainen

Konrat: Konrat Söderberg -1918

Konsolida: Ellen Konsolida Vestling, 1917-1919 Finström

Korjus: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Krekorius: Krekorius Krekola 1880-1918

Krispimes: Sigfrid Krispimes Kuokkanen, kastettu 1897 Jaakkimassa

Krysofamus: Karl Krysofamus Pehrsson, kastettu Brändössä 1865

Kuha: Kuha Laurinpoika Kauppinen 1561 - 1580 Viitasaarella

Kulma: Leo Kulma Westerlund, kastettu 1900 Viipuri

Kumigunda: Cecilia Kumigunda Crohns 1849 (Helsinki)

Kunoff: Carl Kunoff Bäckström, kastettu 1845 Helsinki

Kunrad: Tor Albert Kunrad Långsjö 1921-1941 s. Esse/Ähtävä, haut. Pietarsaaren mlk

Kuusanto: Kuusanto Dimegtree s. 1881

Kypriakus: Lauri Kypriakus Vilén 1897-1918


L

Laars: Laars Nevalainen, kastettu 1713 Haapavesi

Laasi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Laaso: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Lagebror: Söderberg Inge Lagebror Aug. 1903-1940 synt. Pori, haut. Kouvola

Lambertina: Euphemia Lambertina Mennander, kastettu Kisko 1807

Lange: Lange Wiliam Hyttinen, kastettu Maaningalla 1892

Lanti: Lanti Lahti 1894-1918

Laqarus: Laqarus Happonen, kastettu 1811 Kuopio

Larnek: Arvid Larnek Fagerström 1890-1919

Lasareva: Evdokia Lasareva Menschakoff 1838-1901 (Luovutettu Karjala, Käsnäselän ortodoksinen hautausmaa)

Lasticka: Lasticka Eskelsdotter, Säkkijärvi 1662

Latgortha: Jenny Beda Latgortha Sely (kastettu Helsingissa 1846)

Laukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Laukko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Laurentii: Pastorismies Gustavus Laurentii Lithovius, elänyt Limingan Puodinmäellä 1600-luvun lopulla

Lavantina: Carolina Lavantina Gustafintytär, 1830 Pertteli

Lavenius: Lavenius Lukkaroinen, 1880 Sakkola

Lawina: Lawina Josefina Lindberg, 1873 Pornainen

Lazarias: Lazarias Hartzell s. 15.11.1833, Suomusjärvi

Leenok: Paavo Leenok Koskinen 1914-1939 Naantali

Lefanias: Lefanias Pennanen, kastettu Haapavesi 1837

Lehna: Maj Lehna Emilia Augusta Hallberg, kastettu 1848 Turku

Leimea: Tyyni Leimea, Ruskeala, 10.8.1873

Leinbrecht: Leinbrecht Ulric Raaben, kastettu 1799 Mikkeli

Leipzig: Beat Sophie Leipzig Funck, kastettu 1813 Sipoo

Leir: Leir Olaf Kuokkanen, kastettu 1906 Muolaa

Lejanna: Olga Lejanna, 27.11.1852, Porin rippikirjoista

Ledekias: Ledekias Näättä, kastettu 1853 Sievissä

Lemi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Lempeä: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Lenalydia: Linda Maria Lenalydia Paukku, kastettu 1883 Ruokolahti

Leonee: Charles Leonee Hedman, kastettu 1810 Raahe

Leonidos: Sigfriid Leonidos Ranta, kastettu 1896 Lapualla

Lepha: Lepha Calixta Mattsson, kastettu Nauvo 1827

Leschina: Maria Leschina Ladde, kastettu 1817 Nousiainen

Leuise: Leuise Volkwein, kastettu 1864 Helsinki

Levanti: Wilhelm Levanti Nassokin, 1821 Porvoo

Levantin: Levantin Holmberg, 1839 Porvoo

Levantina: Amalia Levantina Nygrén, 1827 Turku

Levatina: Margarita Levatina Holmudd, 1841 Kristiinankaupunki

Leveadie: Airi Anni Leveadie Saarnio, 1901 Kirvu

Leverus: Leverus Känkänen, 1890 Muolaa

Levontius: Levontius Susannanpoika, 1842 Isokyrö

Levrenti: Levrenti Timofejev, 1894 Tiurula

Lewant: Fredrika Lewant Ridderström, 1842 Pietari

Lici: Lici Sund

Liiastiina: Liiastiina Häkälä (kastettu Virolahdessa 1883)

Lijsa: Lijsa Larsson, kastettu 1750 Alahärmä

Lijsbeta

Limerik: Ikme Limerik Westerbacka, kastettu 1895 Merikarvia

Limi: Limi Josefina Karvinen, kastettu 1880 Kerimäki

Liocadie: Jacquette Liocadie Nordensvan, kastettu 1836 Hämeenlinna

Lipas/Lipus: Lipas/Lipus Koljonen 1905-1940 Lemi

Lisbeta: a) Lisbeta Svenintytär k. 1658 Karjalohja, Tallaa, b) Lisbeta Niilontytär k. 1695, Karjalohja, Tammisto

Lisbetha: Lisbetha Johanintytär s. 26.10.1713

Lisbetta

Liskin: Pudentia Liskin Neovius, kastettu 1747 Pielavesi

Lisämys: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Litonio: Litonio Simoninpoika, kastettu 1678 Mouhijärvi

Leonitius: Mainio Leonitius Ahonen 1904-1940 Juankoski

Leopert: Martti Leopert Viitala 1916-1940 Teuva

Leporello: Adalbert Leporello Sabel 1877-1915 (kirjoillaolokunta Kuopio)

Liiti: Liiti Veikko Karttunen 1920-2006

Lijsbeth: Lijsbeth Matzintytär, kastettu 1691 Eckerö

Lijsbetha: Lijsbetha Danielintytär, kastettu 1690 Eckerö

Litsa: Litsa Maaranen, kastettu 1695 Uukuniemi

Ljuboff: Ljuboff Alopaeus, netistä löytyneestä sukupuusta

Lodorok: Carl Lodorok Holmberg, kastettu 1829 Vaasassa

Looth: Isaac Looth Ros, kastettu 1822 Rauma

Lorensa: pieni lapsi Märta Lorensa Viktoria, 1914-1916 Eckerö

Lothard: Lothard Konstantin Bäckman, 1863-1921 Finström

Ludovius: Antonius Ludovius Runeberg, kastettu 1769 Muhos

Ludvid: Toivo Ludvid Tehno 1913-1939 Luopioinen

Ludzia: Ludzia Ruuskainen, kastettu 1676 Kuopio

Luikko: Eilo Luikko Heikki Heikkilä 1920-1941 s. Forssa, haut. Lempäälä

Lump: Lump Korpi, kastettu 1841 Salmi

Lutzia: Lutzia Räsänen, syntynyt 8.5.1692 Kuopiossa

Luukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Luukko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Lydy: Lydy Matilda Mäkinen, kastettu 1890 Mäntsälässä

Lyeira: Saima Lyeira Sironen, kastettu 1878 Jyväskylässä

Lysbetha

Lyssbeta

Lytti: Lytti Linora Virkki, kastettu 1906 Kirvu

Lyyly: Lyyly Hilja Sofia Nyberg, kastettu 1891 Mäntsälä


M

Mabrina: Anna Mabrina Teresa Palm, kastettu 1840 Finström

Macabeus: Macabeus Knuutinen, kastettu 1821 Karttula

Macbasl: Macbasl Myllys, kastettu 1777 Parikkala

Machabdus: Machabdus Keijonen, kastettu 1865 Pielavesi

Machael: Machael Andreasinpoika, kastettu 1814 Vehkalahti

Macharius: Anders Macharius Nylund, kastettu 1869 Lemland

Machel: Machel Keskinen, kastettu 1791 Kaukola

Machias: Machias Bertinpoika, kastettu 1762 Iitti

Machtilda: Malvina Lovisa Machtilda Ekholtz, kastettu 1841 Turku

Macus: Macus Larsinpoika, kastettu 1748 Mouhijärvi

Madjan: Arjum Madjan Törnblom, kastettu Brändössä 1893

Madrid: Maurits Madrid Malakias Mangelus, kastettu 1867 Finström

Madtz: Madtz Nuutinpoika Kauppinen 1651 - 1693 Viitasaarella

Magareta: Sigrid Magareta Lillmåns, kastettu 1905 Pedersöressä

Magtaleena: Saara Magtaleena Huhtala -1918

Maicke

Maicko

Maieke

Mailisa: Mailisa Matsson, kastettu 1818 Kuhmoinen

Mailo: Mailo Kyllikki Björninen, kastettu Pietarsaari 1907

Majilis: Majilis Kyllikki Virtanen, Tuusula Jokela. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Maka-Lisa: Maka-Lisa Svensk, 1795 Lammi

Maksimnus: Herastuomari Olli Maksimnus Koivuranta, 1851-1911, Jämsän vanhalta hautausmaalta

Malakis: Mauri Sakari Malakis Heikkilä 1922-1942 Ikaalinen

Malakki: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Malkki: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Malmina: Aino Malmina Mäkinen, kastettu Pori 1901

Malonia: Julia Malonia Bonsdorff 1836 (Suomen kadettikoulu)

Maluel: Vieno I. Maluel Hemminki 1899-1941 Ruovesi

Mammert: Aron Mammert Tuohino kastettu 1848 Oulu

Manassee: Manassee Syynimaa 1838-1918 (Rengon hautausmaa)

Mandalena: Martta Mandalena Kontto (kastettu Johanneksessa 1906)

Manin: Manin Emil Matsinpoika, kastettu 1867 Finströmissä

Mannar: Mannar Ilonen, kastettu 1887 Iitti

Maorits: Maorits Malakiaanpoika, kastettu 1825 Isojoki

Mapuis: Martin Mapuis Tönnerus, kastettu 1769 Orimattila

Marchus: Marchus Hansinpoika, kastettu 1709 Eckerö

Marfuis: Marfuis Muuronen, 1740 Kivennapa

Margar: Margar Andersintytär, kastettu 1692 Eckerö

Margarteta: Margarteta Siirilä, Nurmijärvi Rajamäki. Lähde: Kansakoulukalenteri 1960, luettelo Suomen kansakoulunopettajista

Margietha: Margietha Matzintytär, kastettu 1731 Eckerö

Markagreeta: Toini Markagreeta Kleimola 1912-1925 (Ylihärmän hautausmaa)

Marquard: Otto Marquard Gottman kastettu 1726 Pyhtää

Marsea: Hulda Elisa Marsea Pettersson, 1883-1920 Finström

Martikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Martinas: Martinas Sarvi, kastettu 1819 Ruokosalmi

Massa: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Mates: Mates Johansson (kastettu Ahlaisissa 1753)

Mathaeus: Mathaeus Cnutinpoika, kastettu 1690 Akaa

Mathalia: Maria Augusta Mathalia Helin, kastettu 1855 Föglö

Mathéa: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Matheld: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Mathelda: Gerda Mathelda Forsén, kastettu 1901 Antrea

Mathelde: Amanda Mathelde Simpa, kastettu 1846 Karkku

Matikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Matria: Ida Matria Carlintytär, 1854 Kuhmoinen

Matrina: Matrina Maria Pirinen, 1856 Kaavi

Matrus: Matrus Strömmer, 1822 Oulu

Matthaeus: Matthaeus Munstedt kastettu 1763 Mynämäki

Matukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Maunu-Veikko: Maunu-Veikko Merenmies 1907-1941 Valkeakoski

Maurite: Saida Maurite Nylund, kastettu 1902 Pietarsaaressa

Maurix: Yrjö Maurix Kalervo 1915-1963, Espoon tuomiokirkon hautausmaalta

Mavra: Mavra Hongo 1853-1917 (Luovutettu Karjala, Käsnäselän ortodoksinen hautausmaa)

Maxeminus: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Maxmiliana: Josefina Maxmiliana Vikman, kastettu 1864 Merikarvia

May-Gudrun: May-Gudrun Maura 1920-1950, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Mekalia: Edla Mekalia Söderlund, kastettu Brändössä 1876

Melafina: Anna Melafina Peittinen, kastettu 1845 Raahe

Melchisedech: Melchisedech Prut, 1841 Kalajoki

Melelina: Johanna Melelina Korsman, 1849 Kaarina

Melihesc: Melihesc Sahlan, 1786 Heinola

Melkeria: Lydia Adolfina Ulrica Melkeria Sofia Wilhelmina Ström, 1826 Asikkala

Melkina: Melkina Josephina Björk, 1850 Naantali

Melkkeri: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Melosina: Lovisa Melosina Ilona Bergström (kastettu Helsingissä 1850)

Melusina: Elise Christina Vilhelmina Melusina Cloubergs, Kalajoki

Menrad: Johan Menrad Ekman, kastettu 1903 Pietarsaari

Merchthild

Merkki-Liitto: Merkki-Liitto E. Telén 1920-1944 Uusikaupunki

Methusalem: Toivo Methusalem, Laukaa

Metusalem: Niilo Metusalem Sieppi 1903-1940 Kolari

Michalia: Jenny Michalia Hägglund, kastettu 1883 Jomala

Michelana: Amina Michelana Mattsdotter, kastettu 1859 Nauvo

Michelia: Olga Michelia Juselius, kastettu 1889 Geta

Michello: Michello Sofia Mathilda Avellan, kastettu 1848 Finström

Mickäel: Mickäel Thomasson, kastettu 1767 Ahlainen

Midhel: Midhel Sigfredinpoika, kastettu 1752 Padasjoki

Midiam: Mathias Midiam Nylund, kastettu 1872 Föglö

Midja: Aarne Midja Taitonen 1892-1918

Mijam: Toini Mijam Karppinen 1919-1922 (Rengon hautausmaa)

Mikaelo: Frans Mikaelo Kantola 1985-1941 s. Korpilahti, as. Helsinki

Mildird: Mildird Kyllikki Laine, kastettu Pori 1899

Miliane: Miliane Manninen kastettu 1842 Keuruu

Millrid: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Mils: Mils Rautaoja, 1816 Haapajärvi

Mimili: Mimili Procopi, 1827 Turku

Mimilia: Antoinetta Mimilia Carolina Charlotta Salovius (kastettu Kaarinassa 1834)

Mimme: Mimme Alina Friman, 1895 Jomala

Mimmie: Annie Mimmie Margerita Antonie Hoppe, 1899 Helsinki

Mimrod: Fredr. Mimrod Kriander, 1811 Ahlainen

Mirande: Mirande Emilia Moren, 1821 Kokemäki

Moderto

Moreana: Buonaparta Moreana Fredrica Lovisa Calonius 1801

Mormessa: Ida Mormessa Fausta Enqvist, kastettu 1865 Kumlinge

Mourits: meijeristi Mourits Rasmussen

Muista: Muista Aina Siveys, 1800-luvun lopulla, Merikarvian rippikirjoista

Muisti: Sisko Siviä Muisti Koskinen, 1887 Jyväskylä

Muoni: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Muose: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Muoses: Muoses Kaivolainen, kastettu Kivennapa 1834

Muosi: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Muoso: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Mykolia: Anna Mykolia Danielsson, kastettu 1895 Kumlinge

Mågns: Mågns Eskillinpoika, kastettu 1701 Eckerö

Märgel: Henry Märgel Ömossa 1925-1944 Övermark/Ylimarkku haut. Närpes/Närpiö

Märthen: Märthen Kaattari, kastettu 1680 Haukipudas

Märtzi: Märtzi Leonard Heikkilä 1897-1918


N

Naan: Naan Härkänen, kastettu 1783 Kitee

Naboleon: Wictor Naboleon Pfaler, kastettu 1837 Ikaalinen

Nadadia: Nadadia Elisabet Gebhard, kastettu 1893 Helsinki

Naders: Naders Taatinen, kastettu 1794 Pietari

Nadeschela: Tyra Nadeschela Granberg, kastettu 1887 Jepua

Nadesekda: Nadesekda Markström, kastettu 1880 Salmi

Naéma: Naéma Swendelin

Nahrm: Nahrm Johaninpoika, kastettu 1837 Luopioinen

Naphtali: Sanherip Naphtali Peltonen, kastettu 1827 Sakkola

Napo: Alexander Frans Napo Pipping, kastettu 1810 Turku

Napoleona: Anna Napoleona Lindskog, kastettu 1824 Pietarsaari

Napolina: Napolina Georgina Risberg, kastettu 1804 Tukholman suomalainen seurakunta

Narue: Jenny Narue Söderberg (kastettu Jomalassa 1888)

Nathus: Sven Cornelius Nathus Stjerna, kastettu 1816 Tukholman suomalainen srk

Neatha: Neatha Kroufvar, kastettu 1820 Kuolemajärvi

Neblos: Altrik Neblos Lokka 1910-1940 Sodankylä

Nego: Abet Nego Jauhiainen, kastettu 1812 Maaninka

Neikodemus: Neikodemus Pontölin, kastettu 1878 Viipuri

Neito: Neito Ihana Jääskeläinen, kastettu 1880 Valkjärvi

Nekemias: Nekemias Lulli, kastettu 1853 Saarijärvi

Nenemias: Nenemias Mattsinpoika, kastettu 1803 Loimaa

Neonila: Neonila Kopytov, kastettu 1907 Petsamo

Nerveta: Lempi Nerveta Leppänen, kastettu 1895 Lapua

Nestro: Johan Nestro Rossi Davidsson, kastettu 1878 Iitti

Netor: Frans Netor Tommila, kastettu 1869 Nakkila

Nevolad: Toivo Nevolad Humalakoski, kastettu 1897 Merikarvia

Neårk: Karl Neårk Mattsinpoika, kastettu 1870 Föglö

Nicolajewna: Maria Nicolajewna Svanljung, kastettu 1837 Raahessa

Niehlss: Niehlss Wartiainen, kastettu 1676 Kuopio

Nigerta: Maria Nigerta Andersin tytär, kastettu 1854 Kiikassa

Nigeta: Maria Nigeta Konst, kastettu 1880 Porissa

Nigodemus: Nigodemus Murinen, kastettu 1852 Kuolemajärvellä

Nigolai: Nigolai Wattulainen, kastettu 1853 Juukassa

Niigo: Sulo Niigo Tuhkanen, kastettu 1894 Lammi

Niine: Niine Ester Lehtinen, kastettu 1894 Mäntsälä

Niio: Niio Keskinen 1892-1918

Nikalaus: Mickel Nikalaus Mattsson, kastettu 1823 Ahlainen

Nikandor: Ilmari Nikandor Laine 1909-1940 Pukkila

Nikitin: Nikitin Lirkki 1909-1939 Suojärvi

Nikodemon: Albin Nikodemon Laitinen 1894-1918

Nikodémus: Harald Nikodémus Henriksson, 1922-1949 Eckerö

Nikonar: Jehu Nikonar Keskinen, kastettu 1879 Jyväskylä

Nikonor: Reino Nikonor Alanen 1905-1939 Vesilahti

Nikula: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Niliss: Niliss Wartiainen, kastettu 1675 Kuopio

Nisius: Nisius Nisula, kastettu 1700 Ylivieska

Nisu: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Noima: Noima Lindeman, kastettu 1880 Finström

Noiva: Noiva Norja Olin, kastettu 1897 Räisälä

Nÿls: Nÿls Michelinpoika, kastettu 1705 Köyliö

Nÿna: Nÿna Sophia Lukander, kastettu 1814 Kuopio

Nyybek: Aarne Nyybek Olkinuora, kastettu 1905 Kaukola

Nyyriki: Reino Gustav Nyyriki Habak 1908-1940 Helsinki


O

Octavius: Fritz Octavius Pettersson, kastettu Värdö 1880

Odenstia: Ebba Odenstia Pahlman, saanut lapsen 1855 Oripäässä

Odertia: Amanda Henrika Odertia Dahlman, kastettu Alastaro 1817

Odysseus: Lahja Odysseus Karevuo e. Karen 1912-1940 Tuusula

Offan: Offan Tarnainen, kastettu 1781 Ilomantsi

Offeljana: Offeljana Qvist, kastettu 1837 Iisalmi

Offenia: Rosalia Offenia Alexandra Nordstörms, kastettu 1821 Turku

Offilia: Offilia Elisabeth Petell, kastettu 1844 Orismala

Offiliana: Offiliana Fredrica von Burghausen, kastettu 1776 Maaninka

Ogvind: Sune Ogvind Viking Beckman, kastettu Finström 1894

Ohls: Ohls/Ohto Eemil Jämsen 1920-1941 s. Porvoo, haut. Sumiainen

Oiwa: Welly Oiwa Walpas Itkonen 1872

Ojanima: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Oktava: Katima Suoma Oktava Ilenius, kastettu Eurassa 1894

Olema: Saida Olivia Olema Wertzen, kastettu 1863 Ikaalisissa

Olifvia: Amanda Olifvia Ammondt, kastettu 1826 Laihia

Olivius: Adolf Fredrik Olivius Rosenqvist, kastettu Föglö 1861

Olmari: Toivo Olmari Mäkinen 1902-1939 Tampere

Oluff: Oluff Larsinpoika, kastettu 1701 Eckerö

Onisim: Onisim Iudin, kastettu 1841 Salmi

Onsian: Emila Onsian Selenius, kastettu 1866 Käkisalmi

Opfelia: Saida Opfelia Sjögren, kastettu 1873 Merikarvialla

Optaattus: Optaattus (Optaattuksenpoika) Hynninen 1895-1918

Orcott: Selman Orcott Lyytikäinen 1881-1968, Kuopion isolla hautausmaalla

Orenia: Ulrica Orenia Jacobsdotter, kastettu 1806 Pusula

Orja: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Ormerinda: Estella Ormerinda Tigerstedt, kastettu 1847 Nilsiä

Oroleus: Oroleus Andersson, kastettu 1827 Hammarland

Oron: Anders Oron Tirkkonen, kastettu 1823 Heinävesi

Orpahn: Orpahn Simbura, kastettu 1804 Jaakkima

Orsina: Maria Orsina Bandlij, kastettu 1838 Helsinki

Osava: Matti Osava Parvela 1915-1941 s. Messukylä, haut. Kangasala

Oslar: Frans Oslar Krona, 1861 Pori

Osten: Henrik Osten Fredrik Elfving 1912-1941 s. Oulujoki, haut. Helsinki

Ostende: Ossi Ostende Rissanen 1914-1939 Viipuri

Otta: Jonas Otta Jonasinpoika, kastettu 1850 Brändö

Ottfrid: Uno Ottfrid Hugo von Knorring, kastettu 1844 Porvoossa

Ottiliena: Anna Ottiliena Kröger, kastettu 1803 Kuopio

Ottiljana: Fredrica Ottiljana Sture s. 1784 Mikkeli, k. 1822

Otto-Reinholdinpoika: Axel Reinhold Otto-Reinholdinpoika Spoof, valtiopäivämies, s. 1845 Turku, k. 1930

Ottoman: Ottoman Leopold Katter, kastettu Helsinki 1905

Otvar: Brutus Sanfrid Otvar Karlsson, 1923-1943 Eckerö

Oudatja: Raision hautausmaalta

Oudog: Oudog Röppönen s. 1873, siirretty 1940 Karjalasta Pattijoelle

Ovidius: Hugo Ovidius Weckman, kastettu Pori 1871

Oviene: Signe Oviene Lemqvist, kastettu 1894 Lemland


P

Paakki: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Paatrikki: Paavo Paatrikki Aarniokoski s. 1893-1961 Kankaanpää

Padric: Padric Petterinpoika, kastettu 1809 Vanaja

Padrich: Padrich Ruuttenhielm, kastettu 1689 Sääksmäki

Paicilla: Paicilla Eulalia Wellonen, 1874 Juva

Pail: Pail Johan Johaninpoika, 1853 Tyrvää

Pailus: Pailus Jakobinpoika, 1802 Karkkila

Palakia: Palakia Rinneaho s. 1897, siirretty 1940 Karjalasta Tulolansaaresta Oulun lääniin

Palmina: Anna Palmina Peuhu, 1846 Viipuri

Palsara: Paulina Palsara Söderberg, 1834 Hauho

Palus: Palus Leinonen, 1815 Kiuruvesi

Pamilla: Olga Pamilla Katrinantytär, kastettu 1870 Pertteli

Pancratius: Pancratius Tobler, kastettu 1766 Pietari

Panfil: Panfil Jakovleva, kastettu 1846 Salmi

Paraskovia: Paraskovia Jefimov, 1824 Raivola

Paseera: Paseera Nöjd, kastettu Maaningalla 1894

Pasilius: Pasilius Manninen -1918

Paulov: Serkey Paulov Gurakin 1893-1918 (kirjoillaolokunta Ulvila)

Pehv: Pehv Vartiainen, kastettu 1801 Kuopio

Peks: Peks Wehkalahti, 1809 Haapajärvi

Peleg: Peleg Koskipää, 1878 Kärkölä

Peleth: Peleth Iso-Laha, 1855 Mäntsälä

Pellau: miehen nimi 1700-luvulta

Pelleo: Pentti Päiviö Pelleo Mäkelä 1911-1941 Hamina

Pelli: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Pelopidas: Pelopidas Fraktman, 1824 Petäjävesi

Pelrus: Pelrus Oravala, 1797 Haukipudas

Peltrus: Peltrus Sigfredinpoika, 1751 Valkeala

Penisuia: Ida Penisuia Sund, kastettu 1891 Mäntsälässä

Penjaami: a) Penjaami Haapakoski 1897-1918, b) Antti Penjaami Mäkikylä 1873-1918

Penninna: Penninna Sundberg, kastettu 1899 Suursaaressa

Pentikkä: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Pentra

Pesania: Hilda Pesania Manni s.1889, Somero, k. 1959, Suomusjärvi

Petman: Linda Wilhelmina Petman Hartén 1885-1918

Petroff: Aleksi Petroff Hartikainen 1893-1918

Petrolina: Maria Petrolina, kastettu Brändössä 1865

Pheer: Pheer Pheerinpoika, kastettu 1710 Eckerö

Philpo

Philpus: Philpus Lätti, kastettu 1818 Jaakkima

Philpuss

Pieto: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Piiatta: Anna Piiatta Puuri 1837-1913 (Lemin vanha hautausmaa)

Pilippina: Pilippina Johansson, kastettu 1763 Virolahti

Pilippus: Pilippus Laalo, kastettu 1760 Kirvu

Pinehas: Pinehas Adamsson, kastettu 1847 Hausjärvi

Pista: Pista Eerik Veckman 1894-1918

Placidus: Johan August Placidus, kastettu 1840 Tukholman suomalainen seurakunta

Plantin: Plantin Henricinpoika, kastettu 1823 Viipuri

Plaus: Plaus Wallenstierna, kastettu 1705 Raisio

Plickan: Betty Plickan Lovisantytär, kastettu 1803 Sääksmäki

Pohl: Pohl Kukkonen, kastettu 1767 Kuopio

Polyksenia: Polyksenia Stening 1874-1954, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Pontojef: Constantin Pontojef Moråsoff, 1813 Sund

Posthumus: Sven Florentin Posthumus Nummelin, kastettu 1844 Porissa

Potensia: Bertha Potensia Kallila s. 1900 k. 1917

Potentia: Potentia Wilhemina Gustafsdotter, kastettu 1850 Halikko

Prami: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Pregejura: Stelle Pregejura, 2.7.1892, Porin rippikirjoista

Priitta-Stiina: kirjailija Kalle Päätalon äiti Priitta-Stiina (Riitu) Päätalo, os. Neulikko

Prudentina

Pruducca: Pruducca 21.10.1819 - 19.4.1824

Pudentia: Pudentia Liskin Neovius, kastettu 1747 Pielavesi

Pulcheria: Andromagve Euridice Pulcheria Amalia Langenskjöld kastettu 1825 Kärkölä

Pusu: Pusu Andersinlapsi, 1808 Kuru

Puål: Puål Påhlinpoika, kastettu 1725 Rovaniemi

Pykö: Pykö Julius Teeri, kastettu Lempäälä 1879

Pyynö: Pyynö Armas Nyyssönen, kastettu 1905 Antrea

Påfval: Påfval Jönsinpoika, kastettu 1743 Brändö

Påfvel: Påfvel Erichinpoika, kastettu 1749 Brändö

Påll

Pårl

Päder: Päder Andersinpoika, kastettu 1684 Eckerö

Päl: Päl Karjalainen kastettu 1873 Sortavala

Päärne: Päärne Aleksanter Luoto 1876-1918

Päärtti: Päärtti Edvin Lahtinen 1873-1936

Pärnnät: porvoolaiselta hautausmaalta


Q

Qilla: Qilla Eriksdotter, kastettu 1863 Ähtäri

Qisten: Frithjof Qisten Härmä, 1881 Pendleton, Oregon, USA

Quintin: Julius Quintin Eklöf, kastettu Rantasalmi 1830

Quintinus: Ernst Gustaf Quintinus Lindström, kastettu Sund 1863

Qvardus: Qvardus Kömi, 1850 Pihlajavesi

Qventinus: Johan Fredrik Qventinus Johansson, 1836 Mäntsälä

Qvinten: Eric Qvinten Johansson, 1869 Lemland

Qvintin: Karl Qvintin Karlinpoika, 1854 Karuna

Qvintinus: Cyprianus Qvintinus Wähätalo, kastettu Ikaalinen 1876

Qvirinus: Alexander Qvirinus Wahlberg, 1864 Mäntsälä

Qvitus: Qvitus Johan Naukkarinen, 1860 Kerimäki


Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä R-Ö