Vanhoja nimiä

Suomen etunimet wiki

Loikkaa: valikkoon, hakuun

Tälle sivulle keräämme vanhoja etunimiä, joita nykyinen Suomen Väestörekisteri ei tunne. Väestörekisteri luotiin vuonna 1964, eikä siihen sisällytetty ennen tuota vuotta kuolleita henkilöitä. Tästä syystä moni mielenkiintoinen nimi löytyy nykyään enää kirkonkirjoja lehteilemällä tai epätarkoista lähteistä.

On mahdollista, että osa listatuista nimistä on päätynyt lähteinä käytettyihin kirjoihin tai jopa hautakiviin väärin kirjoitettuina, joten ne eivät välttämättä ole olleet kenenkään oikeana etunimenä. Koska emme voi tietää todellista tilannetta kunkin nimen kohdalla, olemme päättäneet listata nimet sellaisenaan.


Vanhoja nimiä A-E


A

Aalat: Klas Aalat Telen, kastettu 1888 Nummi

Aallo: Aallo Alina Häkkinen, kastettu 1881 Pielisjärvi

Aarent: Lauhola Elo Aarent 1915-1940 Kemi

Aarli: Arli/Aarli Inkilä 1912-1940 Luumäki

Aartje: ilmeisesti miehen nimi 1700-1800-luvulla

Aassa: Aassa Simma, kastettu 1739 Enontekiö

Aatolf: Kustaa Aatolf Kannel 1883-1918

Abalonia: Abalonia Vilhelmina Nyström s. Nauvolla 1864

Abcar: Abcar Mauritz Strömberg, kastettu 1824 Ruotsinpyhtää

Abet: Abet Nego Jauhiainen, kastettu 1812 Maaninka

Able: Able Lukkarinen, kastettu 1688 Kuopio

Ablertina: Lisa Ablertina Kantola, kastettu 1841 Kauhava

Ablonia: Stina Ablonia Arnberg, kastettu 1726 Viitasaari

Abnadar: Abnadar Andersson, 1825 Mäntsälä

Abrahamina: Abrahamina: Abrahamina Emerentina Argillander s. 2.2.1773

Achatus: Wictor Achatus Boström, kastettu Helsinki 1847

Ackates: Bror Ackates Napoleon Adlercreutz, kastettu 1838 Siuntio

Adaja: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Adamus: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Adéele: Lyyli Adéele Rinkinen, kastettu 1898 Sortavala

Adeladina: Adeladina Fransilia Henricintytär, kastettu 1841 Föglö

Adelaite: Emerentia Adelaite Dannholm, kastettu Helsinki 1827

Adladina: Adladina Wilhelmina Ersson, kastettu 1844 Vårdö

Adlaida: Lovisa Adlaida Koskelin, kastettu 1834 Halikko

Adol: Kustaa Adol Suhonen 1877-1918

Adolfa: Fredrica Adolfa Gretantytär, kastettu 1834 Finström

Adolfus: Adolfus Matsinpoika, kastettu 1821 Brändö

Adolina: Augusta Adolina Lindström, kastettu 1872 Finström

Adorina: Adorina Fransilia Nordberg, kastettu Sottunga 1831

Aduan: Carl Aduan Isacinpoika, 1803 Saltvik

Adönika: Aurora Adönika Hæggström 1859-1928

Aeria: Aeria Mathilda Bamberg, 1868 Sund

Aerter: Aerter Hämäläinen, 1847 Pieksämäki

Aesar: Aesar Isaskar Lindevall -1919

Afelia: Agra Afelia Skogberg s. 20.04.1889, Karjalohja, k. 13.06.1889, Karjalohja

Agat: Baltqar Agat Grönlund, kastettu 1796 Kuopio

Agathan: Hugo Hjalmar Agathan Methen, kastettu 1869 Finström

Agathonia: Barbara Agathonia Forström s. 03.12.1830, Vihti

Agatus: Carl Agatus Lemström, kastettu 1827 Asikkala

Agdar: Karl Agdar Granlund, kastettu Suursaari 1893

Agesilaus: Agesilaus Donatus Peussa, kastettu Koivisto 1879

Agilem: Tauno Ensio Agilem Tuisku 1921-1942 Kemi

Agnelina: Selma Agnelina Grund, kastettu 1859 Hammarland

Agrilius: Agrilius Helin, kastettu 1854 Eräjärvi

Aguilina: Wendla Aguilina Björn, kastettu 1869 Eckerö

Aguita: Maria Aguita Ahlqvist 1806 (Kuopio)

Agusti: Agusti Ojala -1918

Agvilia: Anna Agvilia Soininen, syntynyt 28.9.1871 Kuopiossa

Ahlfild: Heikki Ahlfild Rantalaiho s. 1878, Suomusjärvi, k. 1959, Suomusjärvi

Ahteenia: Alma Ahteenia Pöyhönen, 1875 Laukaa

Ajna: porvoolaiselta hautausmaalta

Akapus: J. F. Akapus Domander 1894-1895 (Rengon hautausmaa)

Akata

Akimov: Feodor Akimov Hramoff -1918 (kirjoillaolokunta Kivennapa)

Aksalon: Aksalon Walkonen, kastettu 1876 Hankasalmi

Aksander: Aksander Teppo, kastettu 1859 Nurmo

Alamari: Toivo Alamari Honkonen 1897-1918

Alariikki: Pekka Alariikki Heikkilä 1912-1940 s. Turtola, haut. Pello

Albarius; Johan Albarius Nyman 1902-1940 s. Rautalampi, haut. Suonenjoki

Albergt: Albergt Knuutinen, kastettu 1675 Kuopio

Albortina

Albrect: Einar Albrect/Alfred Suhonen 1910-1941 Joroinen

Aldyth: Aldyth Hultin 1871-1924 (Luovutettu Karjala, Jaakkiman hautausmaa)

Alekius: John Alekius Virmolin 1890-1918

Alesius: Juho Alesius Sievä 1884-1918

Alevtine: Alevtine Stünkel 1892-1977, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Alexgerona: Cicilia Alexgerona Forsgård, kastettu 1808 Liedossa

Alexianne: Adelaide Henriette Alexianne Diederichs, kastettu 1848 Suomen ensimmäisen meriekipaasin seurakunta

Alexiefna: Fatima Alexiefna Enckell, kastettu 1824 Ulvila

Alexna: Saga Alexna Irene Mattsson, 1910-1927 Eckerö

Alezander: Alezander Olivier Hyrkstedt, kastettu Ristiina 1857

Alfilda: Alfilda Kilpimaa, kastettu Rovaniemellä 1906

Alfong: Karl Uno Alfong Karlin poika, kastettu 1892 Jomalassa

Alfreet: Daavid Alfreet Wirtanen 1866-1918

Alfrikki: Johan Alfrikki Heikkilä 1919-1944 Alavieska

Alfrina: Hildur Alfrina Weckström 1916-1950, Espoon tuomiokirkon hautausmaalta

Alfvild: Rauman vanhalta hautausmaalta

Algos: Karl Algos von Hertzen 1889-1918

Alinsip: Paavo Alinsip Lakaniemi, 2. luokan vapaudenmitali 1941

Alkaida: Agnes Alkaida Väättänen k. 1891 Petäjävesi

Alldin: Alldin Artur Aaltonen 1883-1918

Alloysius: Allan Helmer Alloysius Fagerholm, s. 1912, Sipoo

Alnanus: Anton Alnanus Björkroos, kastettu 1900 Merikarvia

Alno: Alno Arvid Suhonen, kastettu 1886 Johannes

Aloina: Aloina Järvenpää, kastettu 1869 Ikaalinen

Alolf: Gustaf Alolf Elias Kamp, kastettu 1850 Suomen kaarti

Alolfina: Alolfina Poikolainen, kastettu 1871 Laukaa

Alolph: Gustaf Alolph Granberg, kastettu 1824 Pertteli

Alomon: Alomon Adamsson, kastettu 1804 Korpilahti

Alongie: Alongie Sulima Bäck 1858

Alphild: Wieno Alphild Sträng, kastettu Pori 1900

Alphina: Sigrid Alphina Lindholm, kastettu 1886 Rengossa

Alphosa: Fanny Alphosa Weckman (kastettu Enossa 1838)

Alria: Alria Evelina Emerentia Hoffman, kastettu Tukholman suomalainen srk 1884

Aluxander: Mathias Aluxander Mattsson, kastettu 1850 Urjala

Aluxandra: Aluxandra Johanintytär, kastettu 1850 Urjala

Alviliina

Alydia: Anna Alydia Eriksson, kastettu 1890 Mäntsälä

Alxei: Ivan Alxei Georg Häggblad, kastettu 1865 Eckerö

Amaranta: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Ametius: Carl Olivier Ametius Askan, kastettu Helsinki 1824

Amia: Amia Larsson, kastettu 1773 Antrea

Amianda: Lempi Amianda Nieminen, kastettu 1905 Viipuri

Amikos: Amikos Isosalo, kastettu 1854 Sievi

Amiliana: Maria Amiliana Michelsdotter, kastettu 1867 Turku

Amilius: Gustaf Amilius Inberg, kastettu 1858 Noormarkku

Ammiel: Raision hautausmaalta

Amoena: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Anahelm: Julius Anahelm Lehmusvirta 1880-1918

Anamias: Anamias Eskelinen 17.10.1856 - 28.7.1902 Sonkajärvellä

Andorus: Andorus Paulinus Weckman, kastettu 1848 Helsinki

Andreano: Anna Aurora Andreano Winter (kastettu Antreassa 1843)

Andreetta: Andreetta Hendrica Britantytär, kastettu 1799 Kokemäki

Andriet: Andriet Sofia Lenantytär, kastettu 1825 Asikkala

Andrieta: Andrieta Maria Wengren, kastettu 1798 Kökar

Andrietha: Lovisa Andrietha Ringbom, kastettu 1804 Loimaa

Anevald: Victor Anevald Romanus Johnsson, kastettu 1842 Turku

Anevall: Anevall Smaltz, kastettu 1805 Pertteli

Anfvidus: Anfvidus Carlinpoika, 1759 Elimäki

Angli: pieni lapsi Angli Florense, 1919-1919 Eckerö

Angnet: Hannu Angnet Nuutinen 1914-1939 Kuopio

Anio: Allan Anio Aalto 1887-1918

Anisim: Antti/Anisim Siilin 1903-1939 Suojärvi

Ankon: Julius Ankon Samuel Krogerus, kastettu Juuka 1856

Ann'Marie: Ann'Marie Johnsson, syntynyt 13.7.1897 Helsingissä

Annehelm: Annehelm Sikanen, syntynyt 9.3.1879 Leppävirralla

Ansandra: Ansandra Hakala, kastettu 1880 Mäntsälä

Anselmius: Herman Anselmius Soutua 1896-1918

Anshelmina: Sofia Anshelmina Engblom, kastettu 1866 Finström

Ansiina: Hulda Ansiina Tuisku, kastettu Rovaniemellä 1892

Antikka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Antiochus: Antiokus/Antiochus Petäjä, kastettu 1852 Kannus

Antonee: Sofie Antonee Hausen, kastettu 1858 Helsinki

Antonet: Selma Elvira Antonet Printz, kastettu 1837 Karjalohja

Antonete: Fredrica Antonete Niiranen 1826

Antrian: Kauko Antrian/Adrian Salmi 1915-1941 Perho

Anttone: Johan Anttone Elenius 1899-1899 (Ylihärmän hautausmaa)

Antukka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Apel: Apel Markkanen 1888-1918

Apolonius: Apolonius Eberhard Wahlberg, kastettu Kuolemajärvi 1831

Aprilis: Julius Aprilis Laukkainen, Kesälahti 1834

Aqniliva: Aqniliva Savolainen, kastettu 1816 Kuopio

Aquilina: Lovisa Aquilina Malmstedt s. 1811, Pusula, Wörlö

Arald: Arald Friedrich Bähr, kastettu 1736 Eurajoki

Aramias: Aramias Eemil Eskelinen, syntynyt 9.2.1886 Sonkajärvellä

Araton: Uudenkaupungin hautausmaalta, 1874-1897

Arenida: Impi Arenida Nikkonen, kastettu 1904 Impilahti

Arfvedh

Aristarchus: Frithiof Adolf Aristarchus Stenros 1878-1918

Arjum: Arjum Madjan Törnblom, kastettu Brändössä 1893

Arlanda: Hilda Arlanda Eriksson, kastettu 1880 Maarianhamina

Arminius: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Arnatus: Julius Sebastian Arnatus Studd, kastettu Juuka 1834

Arnolta

Arsenii: Alexander Arsenii Oscar Weckman, kastettu 1837 Helsinki

Artamon: Artamon Ivanov, kastettu 1846 Salmi

Artimus: Uuno Artimus Raitanen 1898-1918

Artu: Artu Mielonen -1918

Artvik: Artvik Leonard Kaukonen, kastettu 1881 Nakkilassa

Arviit: Nestor Arviit Kankassalo 1894-1918

Arvit: Otto Arvit Aaltonen 1891-1918

Asahel: Julius Asahel Engberg, kastettu Karjalohja 1856

Aselm: Aselm Tarronen -1981

Asrikki: Asrikki Johannes Yli-Hemminki 1913-1939 Kauhava

Astrikiel: Viljo Astrikiel J. Rantala 1921-1944 Liminka

Astrilli: Aina Astrilli Käyhkö (kastettu Kaukolassa 1892)

Atanatius: August Atanatius Aulio 1887-1918

Atelina: Ruusa Atelina Backända, kastettu Veteli 1888

Atelja: Augusta Atelja Bröckert, kastettu 1825 Vaasa

Atellois: Atellois Arvid Ylijoki, kastettu 1886 Ikaalinen

Atephanus: Atephanus Packin, kastettu 1756 Rautu

Athea: Athea Eufemia Bergman, kastettu 1882 Korppoossa

Athelia: Aina Athelia Mustonen, 1885 Rautu

Athenaea: Athenaea Holm, 1819 Porvoo

Atiilia: Impi Atiilia Lehtinen, 1898 Jaala

Atilda: Atilda Maria Sairanen, 1882 Kerimäki

Atilia: Hilja Atilia Salminen, 1887 Jaala

Atilja: Maria Atilja Stenberg, 1863 Tuusula

Atol: Oskar Atol Wirkman, 1898 Veteli

Atolfi: Atolfi Wilhelm Karppinen, 1883 Paltamo

Atolv: Atolv Rinkinen, 1891 Kerimäki

Atolvi: Wilho Atolvi Räsänen, 1896 Viipuri

Atonia: Atonia Wilhelmina Strömsholm, 1894 Pietarsaari

Atsaola: Matilda Atsaola Nurmi 1886-1918

Atsar: a) Atsar Saarinen 1886-1918, b) Atsar Johannes Kaartila 1924-1944 Jalasjärvi

Atsari: Aarne Atsari Mustalampi 1901-1939 synt. Jaakkima, haut. Joensuu

Atselia: Irene Maria Atselia Lindblom, 1890 Hammarland

Attea: Attea Christina Sevon, kastettu 1837 Paimio

Atthalia: Atthalia Mirjam Keskinen 1876 Jyväskylä

Augustinius: Augustinius Mikael Erlandsson, kastettu 1876 Finström

Aukustiinus: Alku Aukustiinus Eerola 1864-1904

Aunie: Aunie Simonin tytär, kastettu 1696 Pöytyällä

Aunu: Aunu Gustava Haverinen, kastettu 1880 Kuhmo

Auphina: Dagmar Auphina Danielintytär, kastettu 1878 Finström

Aurell: Aimo Aurell Naapuri 1924-1944 Kiukainen

Auselius: Anton Auselius Ekholm 1891-1918

Ausgarius: Kustaa Ausgarius Wigren 1883-1918

Avdotia: Avdotia Baranov, kastettu 1812 Raivola

Averus: Auer Averus Aaltonen 1912-1941 Pyhtää

Axela: Elfrida Axela Gustafva, Helsinki, 3.10.1834

Axelida: Hedvid Axelida Homborg, 1862-1923 Finström

Axelma: Olga Hilja Axelma Warjonen, 1906-1908 Eckerö

Axinia: Hilma Axinia Peuraniemi, kastettu Rovaniemellä 1871


B

Babab: Babab Susannin lapsi, kastettu 1721 Mustasaari

Babara: Babara Christina Kaloin, kastettu 1802 Mikkeli

Babelina: Hilda Babelina Lovinetzski, kastettu 1836 Hammarland

Babetta: Emilia Babetta Candelin, kastettu 1841 Helsinki

Babtisto: Sten Floro Babtisto Catani, kastettu 1893 Helsinki

Babtius: Johan Babtius Lindroos 1834 Turku

Bacilius: Bacilius Larsson, kastettu 1858 Laukaa

Bajilius: Karl Oskar Bajilius Jäderström, kastettu 1879 Finström

Balaga: Balaga Nenonen, kastettu 1795 Ilomantsi

Baldvin: Carlos Martin Baldvin Jannan, kastettu 1844 Pernaja

Balina: Alma Balina Loo, kastettu 1865 Ulvila

Baltqar: Baltqar Agat Grönlund, kastettu 1796 Kuopio

Baraskeva: Baraskeva Röppänen s. noin 1892, siirretty 1940 Karjalasta Möntsälänkylästä Oulun lääniin

Bartholomaeus: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Bartold: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Bartoldus: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Basileos: toisena nimenä kuolinilmoituksessa, 1940-2006

Bata: Ulla Bata Fredriksson, kastettu 1831 Sulva

Batha: Batha Maria Aulin, kastettu 1799 Kruunupyy

Bathildas: Fanny Tullia Carolina Bathildas Carpelan, kastettu 1847 Helsinki

Bedus: Gustaf Bedus Olander, 1840-1915 Finström

Bencht: Bencht Benchtinpoika, kastettu 1703 Eckerö

Bendix: Selim Bendix Granlund 1915-1940 Närpes/Närpiö

Benedix: Benedix Otonpoika, 1776 Hollola

Benevento: Bruno Åke Benevento Lundgrén, 1890 Aura

Benjanmin: Toivo Benjanmin Honkala 1914-1940 Haapavesi

Benoin: Kalervo Seth Benoin Vire 1922-1943 s. Kuhmoinen, haut. Helsinki

Benooni: Viktor Benooni Suojala 1894-1918

Berdita: Lillian Berdita Salin, kastettu 1900 Jyväskylä

Berentia: Hilda Berentia Johansson, kastettu Lemland 1879

Bertiela: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Bertuli: Bertuli Packainen, Kurkijoki 1640

Bilibaldus: Bilibaldus Pekkinen, kastettu 1779 Sortavala

Birgerus: Birgerus Bratt, 1698 Mustasaari

Birgiitta: Birgiitta Liisa Seikki 1823-1911

Bleckhardina: Eva Bleckhardina Regnata Jägerhorn, kastettu Mietoinen 1800

Blomdina: Dagmar Blomdina Cajan, kastettu 1876 Pori

Blychert: Hampus Blychert Eckstein, kastettu Helsinki 1827

Blächert: Carl Reinhåld Blächert Lybäcker, kastettu 1814 Salo

Bläckert: Johan Bläckert Knut Lybäcker, kastettu 1814 Salo

Blända: Ellen Maria Blända Lovisa Marelius, kastettu 1857 Tukholman suomalainen srk

Boatha: Boatha Wikiönkorpi, kastettu 1803 Temmes

Boda: Boda Emilia Svanström, kastettu 1891 Eckerö

Bodania: Bodania Korppi, kastettu 1827 Kivennapa

Bodvin: Henrik Bodvin Nordberg, kastettu 1874 Brändö

Boetius: Boetius Liliewaan, kastettu 1667 Nauvo

Bogdanoff: Teodor Bogdanoff Markoff 1913-1944 Turku

Bolderin: Oswald Bolderin Hermo, kastettu 1888 Pendleton, Oregon, USA

Bolstaholm: Bolstaholm Öhberg, kastettu 1892 Geta

Bombardina: Bombardina Rosenlund, kastettu 1840 Bromarv

Bonapart: Julius Bonapart Smidt, kastettu Helsinki 1806

Bonaparte: Serafim Bonaparte Ahlgren, kastettu Hollola 1805

Boniam: Boniam Weckman, kastettu 1737 Pernaja

Bootwedh: Bootwedh Höök, kastettu 1677 Mustasaari

Boradina: Selma Fernandina Boradina Mattsson, kastettu 1831 Hiittinen

Boris-Björn: Boris-Björn Schur 1915-1940 Helsinki

Bortoldus: Bortoldus Erichsson, kastettu 1722 Raisio

Botalffi: Väinö Botalffi Myllymäki 1906-1940 Suodenniemi

Botela: Botela Wetterfeldt, kastettu 1747 Porvoo

Bothel: Bothel Svalberg, kastettu 1742 Hamiltonin rykmentti

Bothela: Bothela Christina Hallenberg, kastettu 1748 Hamiltonin rykmentti

Bothilla: Bothilla Christina Öberg, kastettu 1757 Mustasaari

Botholf: Albinus Botholf Friman 1894-1918

Bramvell: Armas Bramvell S. Gisselberg 1919-1942 Helsinki

Brethania: Anna Erica Brethania Helin, 1859 Föglö

Brijta: Brijta Hanson, kastettu 1691 Eckerö

Brixjus: Brixjus Meijer, kastettu 1738 Pernaja

Brobus: Edvin Brobus Lehtonen 1891-1949, Kuopion isolla hautausmaalla

Brosius: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Brudolf: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Brusius: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Brysiof: Odert Brysiof Brofeldt, kastettu Rautalampi 1844

Bryyne: Bruno Bryyne Ahonen 1909-1940 Padasjoki

Bryynö: Bryynö Henrik Tiainen

Bublina: Emerentia Bublina Johansson, kastettu Nauvo 1836

Bude: Valde Viljam Bude Björklund, kastettu 1864 Alahärmä

Buldevinus: Buldevinus Pehrsson, kastettu 1745 Sääksmäki

Bunkhard: Daniel Bunkhard Eeklund, kastettu 1740 Turku

Buonaparta: Buonaparta Moreana Fredrica Lovisa Calonius 1801

Buonaparte: Frantz Buonaparte Hassel, kastettu 1802 Ilomantsi

Buonapartina: Maria Buonapartina Björklund, kastettu 1835 Helsinki

Buralic: Johan Buralic Kyttä, kastettu 1769 Pietari

Burhard: Carl Burhard Schening, kastettu 1825 Viipuri

Burkärd: Carl Gustav Burkärd Gyllengranath, kastettu 1787 Hamiltonin rykmentin seurakunta

Busina: Charlotta Busina Hake, kastettu 1838 Renko

Buuris: Buuris Rafael Mäkelä, kastettu 1905 Pori

Bärnad: Erik Bärnad Erikinpoika, kastettu 1893 Finström

Bärtill: Bärtill Jöraninpoika, kastettu 1734 Eckerö

Bärtyl: Bärtyl Karjalainen, kastettu 1701 Hiitola


C

Cácilia: Cácilia Kauppinen, kastettu 1781 Heinävedellä

Cacillia: Cacillia Kauppinen, kastettu 1755 Heinävedellä

Cadovius: Peder Hugo Cadovius Degener, kastettu 1849 Helsingissä

Caisalisa: Caisalisa Hedman, kastettu 1769 Mäntsälä

Calixta: Calixta Sundström, kastettu 1822 Hiittinen

Cambell: Edvin Hampus Cambell Furuhjelm 1911-1941 s. Helsinki, haut. Urjala

Candidus: Candidus Forsblom, kastettu 1846 Porvoo

Canning: Nils Ossian Canning Herrvan, kastettu 1829 Tukholman suomalainen seurakunta

Canubus: Canubus Welling, kastettu 1708 Kirvu

Canut: Canut Ahvoinen, kastettu 1755 Muolaa

Canutius: Canutius Komulainen, kastettu 1745 Iisalmi

Canutus: Canutus Kainolainen 1733

Carlona: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Carplina: Carplina Lovisa Soininen, syntynyt 15.4.1835 Liperissä

Cavaignac: Carl Robert Napoleon Cavaignac Lohm, kastettu 1848 Tammela

Cecilja: Cecilja Wessman, kastettu 1807 Nastolassa

Cedid: Cedid Ossian Nieminen 1903-1943 Helsinki

Ceecilia: Ceecilia Heikkinen, 1798 Suomussalmi

Ceelia: Malvina Ceelia Lovisa Selin, 1845 Helsinki

Chambell: Elis Chambell Nikolai Furuhjelm 1862-1918

Charlotha: Maria Charlotha Hagström 1870-1959 (Liljendalin hautausmaa)

Chataina: Chataina Matts dotter, kastettu 1748 Ahlainen

Chirstin: Chirstin Andersson, kastettu 1690 Akaa

Christafa: Hilda Christafa Pyhtilä, 1879-1883, lähde Madetojan sukuseuran sukukirja

Christernus: Christernus Sevonius, kastettu 1707 Rymättylä

Christiernus: Christiernus Sevonius, kastettu 1727 Uusikirkko

Christophorus: Carolus Christophorus Gjös s. 01.11.1767, Parainen

Cladius: Cladius Mårteninpoika, kastettu 1604 Brändö

Cleazar: Fredrich Cleazar Nicodemus Illberg 1839 (Suomen kaarti)

Clementia: Emerentia Clementia Ekfors, kastettu Turku 1841

Cnut: Cnut Raninen, kastettu 1818 Jaakkima

Coccilia: Coccilia Hiltunen, kastettu 1770 Paltamossa

Coceilia: Coceilia Hiltunen, kastettu 1787 Kiihtelysvaaralla

Coceilja: Coceilja Suomalainen, kastettu 1804 Kesälahdella

Cocilia: Cocilia Malin, kastettu 1804 Rääkkylässä

Coecelia

Coecilia: Coecilia Kauppinen, kastettu 1750 Pieksämäellä

Coecilja: Coecilja Katarina Hiltunen, kastettu 1807 Maaningalla

Coesilia: Coesilia Ahokas, kastettu 1837 Jaakkima

Conradina: lähde: Tampereen seudun sukututkimusseura r.y.:n tiedotuslehti Orpana 2/2006

Crescens: Leo Crescens Syrjänen 1878-1918

Crispinus: Anders Crispinus Pehrsson, kastettu Brändössä 1864

Cuesar: August Fredrik Julius Cuesar Thitz, kastettu Suomen kaaderiekipaasin srk 1865

Cunigunda: Sara Wublina Cunigunda Tulindberg, 1828 Tukholman suomalainen srk

Cuno: Cuno Sigismund Svinhufvud, kastettu 1848 Turussa

Custafva

Cyliakus: Albert Cyliakus Fällman, kastettu 1887 Föglö

Cyprus: Cyprus Wilhelm Kauppinen 1811

Cyrelius: Anton Cyrelius Sjöblom, kastettu 1869 Föglö

Cyrena: Maria Cyrena Lundberg, kastettu 1757 Hamiltonin rykmentti


D

Daavit: a) Daavit Palonen -1918, b) Daavit Oiva Anttila 1916-1916 (Jaalan uusia hautausmaa)

Damentti: Damentti Kuutti -1918

Damionus: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Dancairus: Hugo Dancairus Karlsson, kastettu 1884 Finström

Dansianus: Axel Dansianus Erikanpoika, kastettu 1880 Finström

Decider: Urban Decider Nordström 1930-1942 Helsinki

Deidrich: Deidrich Mauritz Wijkman, kastettu 1801 Finström

Dejedrica: Dejedrica Delfina Dahl, kastettu 1817 Turku

Dekla: Dekla Ågerblom s 1914, siirretty 1940 Karjalasta Pattijoelle

Delminde: Wivika Delminde Vahlberg, kastettu Hämeenkyrö 1815

Dementrius: a) Hannes Dementrius Siivonen s. 1895, b) Elias Dementrius 1880-1960, Uudenkaupungin hautausmaalta

Demetrus: Demetrus Evanpoika, kastettu 1850 Hattula

Deodotar: Johanna Deodotar Tistelgren, kastettu 1735 Ylistarossa

Deodotus: Johan Deodotus Söderberg, kastettu 1779 Pietarsaaressa

Dëogenes: Hjalmar Dëogenes Strömberg, kastettu 1869 Viipurissa

Deutken: Deutken Axelin poika, kastettu 1740 Iitissä

Dietericus: Carl Dietericus Custor, kastettu Alavus 1748

Dii: Dii Shabunin, 1906 Petsamo

Dillof: Andreas Dillof Malmstedt, kastettu 1766 Kerimäki

Dilta

Dimon: Dimon Jöransson, kastettu 1771 Sauvo

Dmetrius: Guoidun Dmetrius Baumgarten, kastettu 1826 Sääminki

Domnikia: Domnikia Pavlov, kastettu 1856 Salmi

Domnina: Domnina Joannov, kastettu 1878 Salmi

Don-Alf: Don-Alf Vido Ekholm 1925-1944 Helsinki

Donant: Berent Donant Lindfors, kastettu Loviisa 1752

Donnari: Toivo Donnari Vesterdahl, kastettu 1904 Iitti

Donnart: Donnart Ferdinand Rydsjevsky 1832 (Suomen kadettikoulu)

Dordei: Dordei Andersdotter (syntynyt n. 1680)

Dordia: Dordia Ohlsdotter (syntynyt n. 1680)

Dorodea: Dorodea Möykkynen, kastettu 1693 Kuopio

Doråthea: Doråthea Erichsdotter (syntynyt n. 1670)

Drochim: Drochim Makkonen, kastettu 1784 Tohmajärvi

Drophina: Drophina Tarnainen, kastettu 1766 Ilomantsi

Drothea: Gretha Drothea Manninen, kastettu 1859 Suomussalmi

Drucilla: Johanna Drucilla Thomasintytär, kastettu 1834 Längelmäki

Drutha: Drutha Bernhardintytär, kastettu 1821 Viipuri

Dudaim: Dudaim Sulamit Emmanuel Åberg, 1791 Käkisalmi

Dundas: Nikolai Dundas Johaninpoika, 1855 Padasjoki

Durock: Fredrik Durock Meinander, kastettu 1802 Porvoossa

Dusnelda: Dusnelda Vilhelmina Andersén, 1842 Helsinki

Dutti: Dutti Mikander 1859-1928, Kuopion isolla hautuumaalla

Dyning: Henry Dyning Danielsson, 1922-1922 Finström

Dÿrich: Dÿrich Kratz, kastettu 1679 Helsinki

Dÿrick: Dÿrick Cratz, kastettu 1682 Helsinki

Dyrock: Johan Dyrock Vilhelm Munter, kastettu 1840 Askola

Dyvica: Dyvica Charlotta Andersson, kastettu 1851 Pernaja

Dårde: Dårde Michaelsdotter (syntynyt n. 1670)

Dårdi: Dårdi Johansdotter (syntynyt n. 1700)


E

Ebasar: Ebasar Forssell 1887-1918

Ebeda: Olga Ebeda Eriksson, 1880 Föglö

Ebiika: Anna Ebiika Porola o.s. Fant 1876-1955 (Ylihärmän hautausmaa)

Ebona: Ebona Uusitalo, 1850 Nivala

Ebpa: Ebpa Kainulainen os. Sällinen 1860-1929, Konginkankaan hautausmaalta

Edal: Edal Nikolai Laakso 1886-1918

Edela: Edela Fredrika Tigerstedt, kastettu Pieksämäki 1776

Edgard: Edgard Johansson, kastettu Pedersöre 1900

Editti: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Edwig: Eino Edwig Paija 1918-1944 Muolaa

Eedward: Juho Eedward Hartman 1873-1918

Eefraim: Eefraim Hägg 1880-1918

Eelma: Eelma Dakmar Kallio 1899-1901 (Rengon hautausmaa)

Eemok: Kaarle Eemok Numminen 1898-1918

Eesit: Eesit Pasanen, syntynyt 5.3.1893 Iisalmella

Eetit: Alli Eetit Lairi k. 1909 (Lemin vanha hautausmaa)

Eetri: Eetri Johannes Räihä, syntynyt 30.1.1907 Sonkajärvellä

Eernest: Efraim Eernest Leinonen 1858-1945

Eetri

Eetvard: Kalle Eetvard Salonen 1895-1918

Efria: Elsa Efria Järvinen s. 1905, siirretty 1940 Karjalan Rauskusta Pyhäjoelle

Egenolph: Philip Egenolph Knorring 1833 (Suomen kadettikoulu)

Egnerik: Saul Egnerik Korhonen 1894-1918

Ehrenfried: Johan Ehrenfried Jansson, kastettu Brändössä 1883

Ehrich: Ehrich Jönsinpoika, kastettu 1709 Eckerö

Eilard: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Eilardt: Elioth Eilardt Engdahl, kastettu Nilsiä 1797

Eilda

Eilervo: Ines Eilervo Kytölä, syntynyt 9.7.1905 Multialla

Eilig: Johan Eilig Dahlström, kastettu 1879 Iitti

Ekfenia: Elsa Ekfenia, kastettu Brändössä 1894

Elaisabeta: Elaisabeta Danielsdotter, kastettu 1702 Ilmajoki

Eldad: Josef Eldad Lindqvist, 1869 Pori

Eleazar: Eleazar Hakkarainen 1876 (Halsua)

Eleazer: Eleazer Nicodemus Illberg 1843 (Suomen kaarti)

Elementh: Ensio Elementh Välimäki 1917-1944 Ylistaro

Eleonara: Eleonara Stark 1813

Elesnora: Maria Elesnora Wiberg, kastettu 1812 Kuopio

Elfvina: Cicilia Elfvina Bäckman 1841 (Bromarv)

Eliador: Birger Eliador Johansson 1909-1941 Korppoo

Eliira: Fiina Eliira Alperi, kastettu Veteli 1894

Eliisia: Hilja Eliisia Uurtamo, kastettu Rovaniemellä 1894

Elilas: Mikko Elilas Honkanen 1899-1940 synt. Pielisjärvi, haut. Lieksa

Elilia: Senni Eini Elilia Johansson (kastettu 1888)

Elilias: Elilias Mattsson, kastettu 1778 Lavansaari

Elillo: Onni Elillo Muinonen, kastettu 1899 Anttola

Elioth: Elioth Eilardt Engdahl, kastettu Nilsiä 1797

Elisabetha: a) Catharina Elisabetha Procopaeus s. 1744, Vihti, Wanhala k. 1831, Kaarina

Elisferemias

Elkka: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Elkko: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Elkku: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Elliam: Jannes Elliam Eriksson, kastettu Brändössä 1887

Elliikius: Eenokki Elliikius Lahti 1883-1918

Elliini: Kreeta Elliini Peura, kastettu Rovaniemellä 1892

Ello: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Elmaria: Elmaria Eskola (kastettu Iitissä 1887)

Elouisa: Hedvig Elouisa Florentina Nordlund, kastettu 1816 Eurajoella

Elpiö: Elieser (myöh. Elpiö) Kaila, oikeustieteen prof., Kyösti Kallion kolmannen hallituksen oikeusministeri. Kuollut 1938.

Elvika: Fanny Elvika 1885 (Aura)

Elvrand: Tor Axel Elvrand Österling 1921-1942 Helsinki

Emerentina: Abrahamina Emerentina Argillander s. 2.2.1773

Emerentja: Charlotta Emerentja Carlström 1827-1849 (Hämeenlinnan hautausmaa)

Emergistus: Karl Julius Emergistus Johansson, kastettu Lemland 1887

Emfrid: Rudolf Emfrid Backman 1916-1941 s. Loviisa, haut. Pernaja

Emit: Johan Emit Jokela 1895-1918

Emmoina: Hilda Rosina Emmoina Svinhufvud, kastettu Turku 1843

Emok: Emok Ikävalko, kastettu 1905 Jääskissä

Emolia: Saima Emolia Haapala, kastettu 1894 Jääskissä

Emolina: Ida Emolina Lenantytär, kastettu 1864 Föglössä

Enach: Enach Koponen, kastettu 1811 Kuopiossa

Enack: Enack Mäkelin, kastettu 1813 Kuopiossa

Enard: Wäinö Hugo Enard Maans, kastettu 1886 Ähtävässä

Endru: Endru Haglund 1910-1940 s. Replot/Raippaluoto, haut. Korsholm/Mustasaari

Enean: Lyydia Enean Inberg, kastettu 1887 Merikarvia

Engelhard: Karl Engelhard Haverinen, kastettu 1883 Pietari

Engelique: Elouise Engelique Winqvist, kastettu 1819 Helsinki

Engelmina: Engelmina Norrkulla, kastettu 1834 Tottijärvi

Engia: Engia Morannal Mattsson, kastettu Maarianhaminassa 1885

Enicrantia: Charlotta Enicrantia Sitoin (kastettu Käkisalmella 1829)

Engla-Catharina: Margaretha Aurora Emilia Engla-Catharina, s. 1920

Enilia: Lovisa Enilia Bäckman, kastettu 1863 Kirkkonummella

Enoek: Kaarle Enoek Jyry 1874-1918

Ensor: Jorma Ensor Rajasalo 1909-1940 s. Savonlinna haut. Helsinki

Entaka: Toivo Entaka Välinoro -1918

Ephraimia: Ulrica Ephraimia s. 1825, Suomusjärvi, k. 1826, Suomusjärvi

Ephrosine: Ulrica Ephrosine s. 1830, Suomusjärvi, k. 1861, Suomusjärvi

Epifanes: Jairus Epifanes Rantanen 1901-1918

Epraxia: Epraxia Selin 1885-1953, Hietaniemen ortodoksiselta hautausmaalta

Ereen: Ereen Sesilia Tiljander 1894 (Iitti)

Erlan: Erlan Huokas -1918

Erlantti: Taavetti Erlantti Holmala, kastettu Ikaalinen 1899

Erlund: Ville Erlund Nikkanen 1899-1918

Erlander: Arvo Erlander Ala-Honkola 1909-1941 Kuortane

Ermund: Selim Ermund Haapanen, kastettu Rautu 1898

Ernestia: Nika Ernestia, Simo, 12.4.1859

Ernfried: Ernfried Reinhold Salin s. 07.04.1850, Kisko

Ernistine: Ernistine Stephanie Constance Rehbinder, kastettu Hämeenlinnassa 1843

Ernst-Adolf: Ernst-Adolf Oskar Biese 1918-1939 synt. Kuopio, haut. Kuusankoski

Eror: Börje Eror Erik H. Ranta 1913-1944 Helsinki

Ervart: Kalle Ervart Honkanen 1883-1918

Erviisi: Niilo Erviisi, 30.8.1893, Porin rippikirjoista

Esalina: Rosa Esalina Zinck 1849

Esetrattelina: Esetrattelina Horentia Jansson, 1892 Vårdö

Eskiäll: Eskiäll Mågnsinpoika, kastettu 1732 Eckerö

Esperan: Selma Rosina Esperan Linsens, kastettu Turku 1818

Essas: lähde Viljo Nissilä, Suomen Karjalan nimistö (1975)

Ester-Margaret: lähde: Suomen kirjailijoita -matrikkeli

Estilda: Elma Estilda Polsa, kastettu 1903 Pori

Estilla: Olga Estilla Pappila, kastettu 1894 Nousiainen

Eställa: Elna Eställa Sofia Liljeqvist, kastettu 1897 Jepualla

Etit: Etit Emilia Kohi, kastettu 1890 Koivisto

Euagène: Harry Euagène Peter Oldenburg 1873-1918

Eudemia: Elma Eudemia Paawola (kastettu Iitissä 1894)

Eufebius: Martti Eufebius Pekkala s. Suonenjoki, haut. Kajaani

Eufebrug: Anders Eufebrug Andersson, kastettu Brändössä 1864

Eufrosyna: Ulrica Eufrosyna Malenius s. 17.04.1840, Suomusjärvi

Euhrosyyne: Elma Liisi Euhrosyyne Vaaltonen 1926-1927 (Rengon hautausmaa)

Eukari: Eukari Happonen s. 1896, siirretty 1940 Karjalasta Uukuniemeltä Sieviin

Eulenia: Eulenia Hannonen s. 1912, siirretty 1940 Karjalasta Sieviin

Eunicka: Gemina Eunicka Abrahamsson, kastettu Hämeenkyrö 1847

Euophrosyne: Euophrosyne Jonaksen tytär, kastettu 1795 Hartolassa

Euphemia: Euphemia Josepha Heerman s. 14.12.1839, Nummi

Euphemja: Sabina Euphemja Jaakkola, kastettu 1834 Mäntsälässä

Euphenia: Euphenia Andersson, kastettu 1826 Askainen

Euphennia: Euphennia Hartikainen, kastettu 1753 Juvalla

Euphresina: Euphresina Johanna Stiernschantz, kastettu 1744 Porvoo

Euphrofina: Lydia Euphrofina Jahnintytär, kastettu 1860 Finström

Euphrosagne: Ida Euphrosagne Jägerros, kastettu 1844 Asikkalassa

Euphrosina: Jyväskylästä, lähteenä Arja Lampisen lisensiaattityö

Euphrosyn: Alexandra Euphrosyn Carolinan tytär, kastettu 1845 Kiskossa

Euphrosyna: Edla Euphrosyna Grönlund, kastettu 1823 Helsingissä

Euphrosynia: Adelina Euphrosynia Hallberg, kastettu 1843 Kaskinen

Euprosyne: Charlotta Euprosyne Lindström, kastettu 1755 Halikossa

Euprozyne: Matilda Sophia Euprozyne Wickström, kastettu 1844 Helsingissä

Evalt: Teuvo Evalt Uolevi Holopainen 1915-1942 Rovaniemi

Evarest: Evarest Alopaeus, netistä löytyneestä sukupuusta

Evhenij: Evhenij Makonin 1910-1918 s. Hamina, k. Luumäki

Evry: Ester Evry Pauliina Wikström, kastettu 1902 Jääskissä

Evvard: Gustaf Evvard Stigell, kastettu 1835 Tarvasjoki

Ewerad: Ewerad Landen s. 24.02.1887, Suomusjärvi

Ezelia: Ezelia Mandelina Juselius, kastettu 1885 Geta


Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä F-J

Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä K-Q

Seuraavalle sivulle: Vanhoja nimiä R-Ö

Henkilökohtaiset työkalut